Naga MarketsRBNZ bliżej podwyżek stóp dzięki wynikom inflacyjnym?

Jeden z najważniejszych odczytów czwartkowej sesji pojawił się tuż przed godziną 01:00 naszego czasu. Mowa o wskaźniku inflacji konsumenckiej (CPI) Nowej Zelandii za pierwszy kwartał bieżącego roku. Ta plasowała się na poziomie +2,2% r/r co wyraźnie wzmocniło popularne kiwi zwiększając jednocześnie na szanse podwyżek stóp w wykonaniu RBNZ.


NZD/USD cały czas walczy z istotnym oporem

Dokładne wyniki nowozelandzkiej inflacji znajdują się poniżej. Inflacja w ujęciu rocznym znalazła się na najwyższych poziomach od pięciu lat, a RBNZ sugerował, że tak wysoki pułap uda się osiągnąć dopiero w 2019 roku. Gdyby jednak z publikacji wykluczyć ceny tytoniu oraz papierosów, to dynamika CPI plasowałaby się na +1,5% r/r.

  • CPI kw/kw: +1,0%, prognoza +0,8%, poprzednio +0,4%
  • CPI r/r: +2,2%, prognoza +2,0%, poprzednio +1,3%

Rezultaty nie tylko pozytywnie odbiły się na notowaniach NZD (o czym poniżej), ale zwiększają jednocześnie prawdopodobieństwo podwyżek stóp w wykonaniu Bank Rezerw Nowej Zelandii. Chociaż przedstawiciele instytucji na razie niechętnie mówią o takim kroku, to rynkowa wycena ruchu w drugiej połowie bieżącego roku notowała wyraźną aprecjację.

Źródło: Stats NZ

W momencie publikacji danych NZD/USD zyskiwał ponad 30 pipsów i od tego czasu otrzymuje się praktycznie cały czas w wąskiej konsolidacji. Skąd jednak wzięły się zaznaczone na poniższym wykresie poziomy?

NZD/USD M5

Oddalając wykres widzimy, że jest to strefa minimów z października zeszłego roku (0.7044-0.7033), która w kwietniu 2017 jak na razie skutecznie blokuje dalszą aprecjację. W tym tygodniu cena już czterokrotnie reagowała na wspomniany obszar, dzisiaj ponownie testując go po lepszych danych. Dopiero jednak wyjście nad i test od góry będzie sygnałem świadczącym o chęci dalszej aprecjacji – układ techniczny w średnim terminie wspiera natomiast spadki i na tych inwestorzy powinni głównie się skupić.

NZD/USD D1

Serię spadkową kontynuuje również AUD/NZD osuwając się trzecią sesję z rzędu. Potencjalny poziom wsparcia wypada na wysokości minimów z drugiej połowy lutego, pokrywających się z 50% zniesienia Fibo (okolice 1.0630):

AUD/NZD D1

STO jest brokerem regulowanym przez FCA oraz CySEC. Oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów handlowych takich jak Forex, Indeksy, Ropa, Akcje, Towary i Obligacje. Klienci STO mają możliwość handlu na szerokiej gamie instrumentów CFD dzięki niezawodnym platformom MT4 i AFX Fast. Sprawdź ofertę STO!

W oczekiwaniu na dane z polskiej gospodarki – przygotowanie do sesji 20 kwietnia

Oprócz danych inflacyjnych z Nowej Zelandii, rynki w nocy poznały także publikacji eksportowo-importowe z Kraju Kwitnącej Wiśni. Bilans handlowy wzrastał do 615 miliardów jenów, dzięki wyraźnej poprawie sprzedaży towarów poza granice Japonii. W kalendarz ponownie spojrzymy dopiero w godzinach popołudniowych:

Źródło: pl.investing.com

Najpierw o 14:00 czeka nas seria danych z Polski, w tym dotyczących sprzedaży detalicznej, następnie o 14:30 inwestorzy będą śledzić wskaźnik przemysłowy według oddziału FED z Filadelfii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here