Naga MarketsPhil Lowe, gubernator RBA

W trakcie sesji azjatyckiej najważniejszymi wydarzeniami były publikacja bilansu handlowego Nowej Zelandii oraz inflacji konsumenckiej Australii. Inwestorzy skupili się wokół walut krajów Antypodów, jednak głównie na AUD obserwowaliśmy wzmożoną zmienność – wszystko z powodu silnego spowolnienia dynamiki CPI oraz wystąpienia Phila Lowe’a z Banku Rezerw Australii (RBA).


Korzystna zmiana bilansu handlowego Nowej Zelandii

Zgodnie z najnowszym raportem lokalnego biura statystycznego, czerwcowy bilans handlowy wzrastał w ujęciu miesięcznym do poziomu 242 milionów (z pułapu 74 milionów), natomiast w ujęciu rocznym deficyt bilansu notował delikatne pomniejszenie (-3,70 mln prognoza vs -3,66 mln odczyt).

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż w pierwszych godzinach środowej sesji Nowozelandczyk rzeczywiście zyskiwał, to wzrosty zostały bardzo szybko skorygowane zmierzają w kierunku testu wtorkowych minimów. Istotnym wsparciem nadal pozostają okolice 0.7400:

NZD/USD H1

Wypróbuj rachunek w Windsor Brokers. Konto handlowe w walucie bazowej PLN. Dostęp do konta handlowego MT4 w lokalnej walucie pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu i pieniędzy na konwersji walut oraz rocznych rozliczeniach. Zapoznaj się z ofertą.

Inflacja CPI silnie spowalnia w drugim kwartale

Zgodnie z danymi, które pojawiły się o godzinie 03:30, australijska inflacja konsumencka w Q2 notowała silne spowolnienie dynamiki:

  • CPI kw/kw: 0,2%, prognoza 0,4%, poprzednio 0,5%
  • CPI r/r: 1,9%, prognoza 2,2%, poprzednio 2,1%

Inflacja bazowa na poziomie 1,5% co prawda pokryła się z oczekiwaniami, jednak jest to poziom zdecydowanie poniżej docelowego zakresu ustalonego przez RBA. Dodając do tego spadki głównych wskaźników inflacyjnych, podwyżka stóp procentowych raczej nie będzie miała miejsca w najbliższej przyszłości.

AUD/USD M5 – reakcja na dane inflacyjne – pierwsze spadki pojawiły się już na kilka minut przed publikacją wskaźnika CPI

Lowe z RBA dolewa oliwy do ognia?

Istotnym dla AUD wydarzeniem z minionej nocy było również wystąpienie Phila Lowe’a reprezentującego RBA, który wygłaszał przemówienie zatytułowane „Rynek pracy oraz polityka pieniężna”. Zastępca gubernatora banku centralnego poświęcił wiele uwagi pierwszemu zagadnieniu, sporo mówiąc również o inflacji, nie zostawiając zbyt wiele miejsca na ocenę dotychczasowych działań RBA.

Z wypowiedzi wynika jednak, że bank centralny ma zamiar w długim terminie utrzymać neutralne stanowisko wobec PolMon i nie rozważa możliwości podnoszenia stóp procentowych w przeciągu kolejnych miesięcy:

  • Dzisiejsza publikacja CPI zgodna z naszymi oczekiwaniami
  • Obecna dynamika inflacji zarobkowej niewystarczająca, aby podbić inflację CPI do okolic 2,5%
  • Notowania AUD powinny poruszać się na trochę niższych poziomach
  • Obecny stan polityki pieniężnej jak najbardziej komfortowy

Gołębie komentarze Lowe’a w połączeniu ze spowolnieniem CPI w Q2 2017 spowodowało, że dolar australijski nadal traci, od początku sesji rysując praktycznie same czarne świece. Najbliższe wsparcie to minima sesji z 21 lipca na 0.7874, gdzie można spodziewać się potencjalnego, byczego odbicia korekcyjnego:

AUD/USD H1

Początkowo silnie tracił również AUD/NZD, ostatecznie rozrysował jednak bazę popytową na wysokość 1.0625. Z drugiej strony seria długich górnych knotów pod 1.0644 (minima z przełomu 24 i 25 lipca) może sugerować, że niedźwiedzie nie pozwolą na realizację poważniejszych ruchów wzrostowych:

AUD/NZD H1

Brytyjsko-amerykański kalendarz makroekonomiczny

W trakcie środowej sesji uwagę zwracamy w szczególności na posiedzenie FOMC, o godzinie 20:00. W agendzie zabrakło miejsca na konferencję prasową, a analitycy również nie wieszczą żadnych poważnych zmian w dotychczasowej retoryce FED – nadal jest to jednak jeden z największych banków centralnych świata i publikowane przez niego oświadczenie na pewno może poruszyć dolarem:

Źródło: pl.investing.com

Oprócz tego uwagę warto zwrócić na 10:30 (PKB brytyjskie) oraz 16:30 (zapasy ropy naftowej).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here