Naga MarketsZ dnia na dzień sesje na rynkach stają się coraz ciekawsze. Po bardzo powolnym poniedziałku i wtorku, który lekko rozruszał wykresy środa zapowiada się równie interesująco. Do gry wracają Chiny, po dwudniowej celebracji Święta Smoczych Łodzi dziś w nocy Pekin opublikował ważne z punktu widzenia inwestorów dane. Ciekawym spostrzeżeniem podzieliła się agencja Moody’s – zdaniem jej analityków, ryzyko dalszych exitów w Europie znacząco się zmniejszyło. Czy EUR na tym skorzysta?


Europa wciąż dochodzi do siebie po spowolnieniu gospodarczym wywołanym globalnym kryzysem finansowym z ubiegłej dekady. To główny wniosek ostatniego raportu Moody’s. Jedna z Wielkiej Trójki zauważa jednak, że po wyborze Emmanuela Macrona na fotel prezydenta Francji, ryzyko opuszczenia strefy euro a także całej Unii przez duże gospodarki znacząco zmalało.

Nie spełnił się również czarny scenariusz Moody’s dla Wielkiej Brytanii. Spowolnienie wywołane decyzją o Brexicie jest co prawda faktem, lecz jego rozmiar odbiega od wcześniej prognozowanych przez agencję. Obecnie, analitycy celują w 1,5% wzrost gospodarczy na Wyspach zamiast wcześniejszego 1%.

EUR/USD które po wczorajszych doniesieniach Reuters przetestowało okolice 1,1200, obecnie znajduje się około 30 pips niżej.

Para wciąż przebywa w kanale spadkowym. Wczoraj bykom zabrakło sił na wybicie formacji górą. Czy dojdzie do tego dzisiaj?

W nocy opublikowano również ważne dane dla chińskiej gospodarki. Na nieco lepsze od prognozowanych wskaźniki PMI (usługowy 54.5 wobec 54.0, przemysłowy 51.2 wobec oczekiwanych 51.0) zareagowało AUD/USD. Chiny są jednym z głównym partnerów handlowych Australii więc dwudziestopipsowa reakcja AUD nikogo nie zdziwiła. Dziwić może jednak reakcja aussie na w gruncie rzeczy neutralne dane dotyczącekredytowania sektora prywatnego. Wskaźnik pomimo tego, że okazał się być zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami analityków posłał AUD/USD wyraźnie w dół:

Para obecnie oscyluje wokół poziomu 0,74500

Kalendarz makroekonomiczny, środa 31 maja

Dziś odczytów makroekonomicznych jest całkiem sporo, w tym również z Polski:

źródło: www.investing.com

Pierwsze, ważne dla inwestorów z Europy dane pojawią się już o godzinie 9:55 i będą dotyczyć niemieckiego rynku pracy. Prognozy zakładają, że sytuacja w największej gospodarce Unii nie ulegnie zmianie pod kątem stopy bezrobocia – ta w maju wciąż ma wynosić 5,8%.

O godzinie 10:00 poznamy dynamikę polskiego PKB w pierwszym kwartale tego roku. Analitycy, podobnie jak w przypadku niemieckiej stopy bezrobocia nie oczekują zmian w tempie wzrostu gospodarczego Polski, który ma wynieść równe 4%.

Godzina 11:00 to już szereg publikacji wstępnych wartości CPI za maj, a także kwietniowej stopy bezrobocia w strefie euro. Będą to ostatnie przedpołudniowe dane makroekonomiczne na które warto zwrócić uwagę.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Sesję amerykańską rozpocznie członek Fed, Robert Kaplan który pojawi się na spotkaniu zorganizowanym przez amerykańskie Council on Foreign Relations.

Równolegle do Kaplana poznamy wstępne wyliczenia zmiany poziomu CPI w naszym kraju. Prognozy analityków wskazują na brak zmian w stosunku do poprzednich wartości wskaźnika.

Godzina 14:30 to już publikacja zmiany poziomu kanadyjskiego PKB w marcu tego roku. Rynek oczekuje przyspieszenia wzrostu do 0,2% w ujęciu miesięcznym.

Popołudnie na rynku to przede wszystkim odczyt Chicago PMI (godzina 15:45) oraz raport dotyczący sprzedaży nieruchomości w toku.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here