Naga MarketsPo wczorajszej, pełnej emocji związanych z decyzjami monetarnymi BoJ czy EBC sesji piątek powoli nastraja do weekendu. Ilość danych makroekonomicznych zaplanowanych do publikacji nie niewielka, a głównym wydarzeniem piątku najprawdopodobniej będzie kanadyjski raport CPI. W drugiej części sesji azjatyckiej mogliśmy wysłuchać wypowiedzi zastępcy gubernatora Reserve Bank of Australia, Guy’a Debelle. Reakcja AUD na jego słowa była natychmiastowa…


Silna pozycja dolara australijskiego na rynku walutowym komplikuje sytuację gospodarczą kraju – te słowa wydają się być głównym czynnikiem nocnego spadku wyceny AUD/USD poniżej poziomu 0,7900. Para we wczesnych godzinach handlu europejskiego delikatnie koryguje przecenę, lecz do poziomu wczorajszego zamknięcia wciąż brakuje nam około 70 pips:RBA wyraźnie nie jest zadowolone z wyraźnego trendu wzrostowego jaki rysuje się na parach powiązanych z dolarem australijskim. Aprecjacja australijskiej waluty wobec dolara amerykańskiego trwa już od przeszło dwóch miesięcy. W maju AUD/USD znajdowało się w okolicach 0,7340. Wczorajsze zamknięcie niemal przetestowało poziom 0,80. Szczególnie intensywne wzrosty obserwowaliśmy w lipcu – w ciągu ostatnich dwóch tygodni para pokonała około 400 pips.

Te artykuły również Cię zainteresują
RBA z własnym planem na PolMon

Reserve Bank of Australia nie widzi powodu by podążać śladami innych banków centralnych, które w tym momencie coraz bardziej dążą w kierunku normalizacji swojej polityki monetarnej. Taką tendencję widzimy w przypadku Fed jak również i Europejskiego Banku Centralnego, który choć wciąż utrzymuje ekstremalnie niskie stopy procentowe, to jednak osobą Mario Draghiego wypowiada się w dość optymistyczny sposób na temat najbliższej przyszłości.

Guy Debelle stwierdza jednak, że to właśnie stymulacyjna polityka innych banków centralnych wywiera presję popytu na AUD. Wzrost wyceny AUD/USD natomiast w oczywisty sposób hamuje dynamikę wzrostu produktu krajowego brutto Australii.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Z tego powodu, zastępca gubernatora nie widzi powodu by zmieniać obecny kształt polityki monetarnej RBA. Można spodziewać się więc, że główna stopa kasowa Australii pozostanie na dotychczasowym poziomie jeszcze przez pewien czas.

Kalendarz na piątek, 21 lipca

Przedpołudnie na rynku będzie dość puste pod kątem publikacji makroekonomicznych. Głównym punktem dnia pozostaje więc wspomniany już kanadyjski raport CPI Prognozy bazowego wskaźnika inflacji konsumenckiej nie zakładają zmiany w jej poziomie. Zauważalne spowolnienie w ujęciu miesięcznym oczekiwane jest w przypadku sprzedaży detalicznej. W maju dynamika kanadyjskiego wskaźnika powinna spowolnić do zaledwie 0,3% z 1,5% poprzednio.

Korzystasz już z naszego kalendarza makroekonomicznego? 

Handlujący na polskim złotym powinni zwrócić również uwagę na dane z godziny 14:00. Wówczas Główny Urząd Statystyczny opublikuje szereg wskaźników koniunktury gospodarczej w poszczególnych sektorach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here