Naga MarketsFlagi w Pyongyang. źródło: Wikimedia Commons

Korea Północna przeprowadziła w nocy czasu środkowoeuropejskiego kolejne testy balistyczne nad terytorium Japonii, zatapiając rakietę w oceanie – po pokonaniu około 4 tysięcy kilometrów. Prowokacja miała miejsce zaledwie na kilka dni po tym, gdy Stany Zjednoczone zaakceptowały silniejsze sankcje wobec reżimu Kim Dzong Una.


Rakieta mogłaby dosięgnąć amerykańskie tereny wyspy Guam

W trakcie całego swojego lotu (na maksymalnej wysokości 770 kilometrów) pocisk balistyczny wylądował w morzu po pokonaniu 3,7 tysiąca kilometrów. Jest to odległość większa niż z Pjongjangu na wyspę Guam – o której chęci zaatakowania Korea Północna wspominała już kilkukrotnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W samym tylko 2017 roku komunistyczny reżim przeprowadził już dwanaście testów rakietowych – największy z nich miał miejsce 3 września. Obecnie reakcja rynków na działania militarne administracji Kom Dzong Una jest wyraźnie ograniczona – świat finansów najwyraźniej przyzwyczaił się do prowokacji ze strony Korei Północnej oraz nakładanych w odpowiedzi kolejnych sankcji przez świat zachodni.

Nocna sytuacja nie przełożyła się negatywnie na wycenę japońskiego indeksu Nikkei 225 – ten zamykał się ostatecznie na +0,52% korzystając przede wszystkim z pozytywnych tonów na USD/JPY, który odbijał od rozrysowanych na początku piątkowej sesji dołków.

USD/JPY H1

Korea Północna w oficjalnym oświadczeniu twierdzi, że nie są to ostatnie próby balistyczne i nad Japonią w najbliższej przyszłości przeleci jeszcze wiele kolejnych rakiet. Tak naprawdę brak wyraźniejszych działań ze strony Zachodu oraz upływający czas działają w tym przypadku na korzyść komunistycznej Korei. Na usta ciśnie się cały czas pytanie, czy ta rzeczywiście zdecyduje się na poważniejszą próbę siły.

W oczekiwaniu na dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej – przygotowanie do sesji 15 września

Kalendarz makroekonomiczny przed startem kolejnego weekendu prezentuje się dosyć spokojnie. Najważniejsze dane pojawią się o 14:30 i będą dotyczyły sprzedaży detaliczne w USA za sierpień:

Źródło: pl.investing.com

Uwagę warto zwrócić również na godzinę 11:00 oraz na 16:00 kiedy informacje o bilansie handlowym poda strefa euro, a indeks nastrojów ekonomicznych przedstawią Stany Zjednoczone.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here