Poniedziałkowy handel ponownie w tym roku odbywa się bez Japonii – wszystko za sprawą obchodów seijin no hi, czyli dnia dorosłych, podczas którego miejsce ma ceremonia osiągnięcia dojrzałości (ustanowiona w 1948 roku). Oprócz tego na rynkach po zakończeniu weekendu obserwujemy jedne z najsilniejszych osunięć juana od ponad pół roku.
20-latkowie wchodzą w dorosłość
Od 17 lat dzień dorosłych jest świętem ruchomym, które przypada na drugi poniedziałek stycznia. Młodzi ludzie, którzy po 2 kwietnia roku poprzedniego ukończyli 20 lat lub przekroczą tę granicę do 1 kwietnia bieżącego roku mają obowiązek stawić się w swoich rodzinnych stronach, gdzie biorą udział w specjalnych uroczystościach. W trakcie noszą tradycyjne stroje, informowani są o obowiązkach dojrzałego człowieka, a całość zwieńczają uroczystości w świątyniach.
Te artykuły również Cię zainteresują
Od 20 roku życia przeciętny Japończyk może oficjalnie uczestniczyć w życiu politycznym oraz legalnie nabywać alkohol lub wyboru tytoniowe. Obecnie jest to więc data oficjalnego wejścia w dorosłość świętowana podobnie jak 18 urodziny w Polsce.
USD/JPY rozpoczyna poniedziałkową sesję od rozrysowania niewielkiej luki wzrostowej i praktycznie przez cały czas skromnie piął się w górę. Ostatnia godzina przyniosła korektę o około 20 pipsów, do domknięcia luki jednak jeszcze sporo brakuje:

Najsilniejsze osunięcie juana od czerwca 2016
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez chiński FXTS, centralna stopa parytetu juana osłabiała się do dolara amerykańskiego o prawie 600 punktów bazowych, co jest najsilniejszą deprecjację od czerwca 2016 roku. Waluta kraju środka notuje dynamiczne osunięcia od października 2015, zwiększając obawy rynkowe, jednak ekonomiści jak na razie wykluczyli możliwość utrzymania się takiego stanu rzeczy również w roku bieżącym.
Na rynku spot, chiński juan może wzrosnąć lub osunąć się o 2 procent od wspomnianej stopy parytetu ustalanej przez centralnego nadzorcę – w innym przypadku podejmowane są bezpośrednie interwencje rynkowe. Wskaźnik działa na podstawie ważonego koszyka uśrednionych cen oferowanych przez market makerów przed otwarciem rynku międzybankowego w każdym kolejnym dniu.

Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
Silne dane z Australii, mieszane z Niemiec
Do tej pory rynki zapoznały się z zaledwie dwoma publikacjami makroekonomicznymi. O godzinie 01:30 naszego czasu Australia podzieliła się wskaźnikiem pozwoleń na budowę mdm za listopad. Po słabym październiku, dynamika wyraźnie odbijała w górę do poziomu +7,0% (prognoza 4,6%, poprzednio -11,8% po rewizji wzrostowej).

Już w trakcie europejskiego poranka pojawiły się natomiast odczyty z Niemiec. O godzinie 08:00 poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej mdm za listopad (0,4%, prognoza 0,6%, poprzednio 0,5% po wzrostowej rewizji) oraz bilans handlowy (21,7 mld EUR, prognoza, 21,2 mld, poprzednio 20,6 mld po wzrostowej rewizji).

Co jeszcze dzisiaj w kalendarzu?
Europejskie przedpołudnie przyniesie ze sobą jeszcze kilka publikacji makroekonomicznych o średniej znaczeniu dla rynku walut – szwajcarska sprzedaż detaliczna, dane z brytyjskiego rynku nieruchomości i listopadowa stopa bezrobocia w UE. W trakcie sesji amerykańskiej natomiast miejsce będą miały dwa wystąpienia polityków FOMC i publikacja wskaźnika nastrojów biznesowych Banku Kanady (16:30):

Dzięki wielkie 🙂 Będziemy pamiętlai na przyszłość, żeby przy innych wolnych dniach w różnych jurysdykcjach również przygotowywac takie krótkie wzmianki
Bardzo podoba mi się pomysł z komentarzem kulturowym, tak jak tutaj komentarz odnośnie Japonii.