Naga MarketsPoniedziałek, 10 lipca prawdopodobnie upłynie dość spokojnie. Najważniejsze dane makroekonomiczne już zostały opublikowane w trakcie sesji azjatyckiej, a kalendarz makroekonomiczny na resztę dnia jest niemal pusty. Rynki ponownie szukają tematu dnia. Czy okaże się nim ostatnia wypowiedź francuskiego premiera czy może rosnące rentowności japońskich obligacji? 


Paryż versus Frankfurt

O planowanej i zakończonej fiaskiem fuzji Deutsche Boerse i LSE pisaliśmy już wielokrotnie. Trzecia próba połączenia dwóch największych europejskich giełd miało być prostą receptą na Brexit, a dla inwestorów oznaczałaby znaczne obniżenie kosztów transakcyjnych dzięki efektowi skali jaki towarzyszyłby nowemu podmiotowi.

Plany zarządów obu spółek zablokowała jednak Komisja Europejska, która obawiała się dominacji i zmonopolizowania wspólnego rynku finansowego przez molocha. Frankfurt wciąż jest jednak aktywną alternatywą dla największych instytucji finansowych operujących w Londynie. Po zakończeniu procesu Brexitu i faktycznym odłączeniu się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej, podmioty te stracą możliwość obsługi klienta europejskiego. Przeprowadzka może okazać się więc konieczna…

dużych graczy postanowił zawalczyć Paryż. Premier Edouard Philippe stwierdził w piątek, że francuski rząd zamierza uczynić Francję bardziej przyjazną finansom. Plany zakładają obniżkę podatków dla banków oraz zawieszenie dotychczasowych planów zwiększenia podatku od transakcji. Zdaniem branży, Paryż wciąż ma sporo do zrobienia by dogonić Frankfurt w wyścigu o londyńskich emigrantów. Do tej pory największe banki wyraźnie wskazywały Niemcy jako możliwy cel przeprowadzki.

Japonia na dobrej drodze…

W trakcie sesji azjatyckiej mieliśmy okazję śledzić wypowiedź gubernatora Bank of Japan. Haruhiko Kuroda stwierdził, że japońska gospodarka znalazła się na dobrej drodze do dalszego wzrostu gospodarczego. Prognozy BoJ wciąż utrzymują się na dobrym poziomie, a ocena japońskiego systemu finansowego wskazuje na wysoki poziom jego stabilizacji.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

Kuroda zapowiedział również, że kierowany przez niego Bank będzie kontynuował skup w ramach QQE do momentu osiągnięcia zakładanego celu inflacyjnego na poziomie 2%. Polityka monetarna BoJ ma być, zdaniem Kurody elastyczna i dostosowywana do panujących warunków gospodarczych.

Wypowiedź Kurody nie niesie ze sobą niczego nowego. Wydaje się, że inwestorzy powinni już przywyknąć do ostrożnej, nieco gołębiej retoryki gubernatora BoJ. Tymczasem rentowności japońskich obligacji pięcioletnich znalazły się na rocznych szczytach. USD/JPY tymczasem, pokonując poziom 114,00 zbliża się do maksimum z maja tego roku:

Poniedziałek na rynkach

Poza wypowiedzią gubernatora Kurody, sesja azjatycka przyniosła z sobą czerwcową publikację chińskiego CPI. Wskaźnik w ujęciu miesięcznym okazał się być nieco gorszy niż zakładały to prognozy rynkowe (-0,2% wobec -0,1%). CPI w ujęciu rocznym pozostało na niezmienionym poziomie (1,5%), podobnie jak PPI (5,5%). Nieco gorsze dane z Chin wywarły niewielką presję podażową na AUD/USD, która jednak szybko została zażegnana. Para dotarła w rejon 0,7610 by nad ranem silniej skorygować. Obecnie AUD/USD przebiło krótkoterminową linię trendu wzrostowego. Para na wyższych interwałach wyraźnie konsoliduje:

Najważniejszą publikacją poranka był natomiast niemiecki bilans handlowy z maja. Wzrost eksportu o 1,4% oraz importu o 1,2% w ujęciu miesięcznym pozwolił naszym zachodnim sąsiadom na wypracowanie nadwyżki handlowej w wysokości 20,3 mld EUR.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here