O ile na temat tego jakie wydarzenie będzie wydarzeniem dnia raczej nie trzeba się sprzeczać, to inwestorzy nie będą skupiać się wyłącznie na FOMC. W środę, 1 lutego mieć będziemy bowiem do czynienia z dużą liczbą ważnych odczytów makroekonomicznych z wielu gospodarek. Co dziś będzie ruszać rynkami? Zapraszam na poranny przegląd rynkowy.
Choć Chiny wciąż oficjalnie świętują (obchody Nowego Roku Księżycowego trwają w Państwie Środka przez okrągły tydzień) to wczoraj wieczorem zapoznaliśmy się z najnowszymi, styczniowymi wyliczeniami PMI dla sektora przemysłu. Dane pozytywnie zaskoczyły, hamując łagodniej niż oczekiwał tego rynek. Chińskie manufacturing PMI w styczniu wyniosło 51,3 wobec prognoz na poziomie 51,2 oraz poprzedniego odczytu w wysokości 51,4.
Te artykuły również Cię zainteresują
Ciężko jednoznacznie określić wpływ chińskich danych na rynki z racji braku aktywności na chińskim parkiecie. Komentatorzy już jednak ocenili, że pozytywne zaskoczenie może złagodzić ewentualny wpływ pierwszych decyzji Donalda Trumpa na start giełdy w Szanghaju. Wczorajsze PMI powinno również wesprzeć sytuację na rynku surowców przemysłowych, na którym nastroje wyraźnie się pogorszyły po wczorajszym raporcie API. Zdaniem agencji ogólne zapasy ropy naftowej w Stanach zwiększyły się aż o 5,83 mln baryłek. O ile wartość ta zostanie potwierdzona przez dzisiejszy raport EIA, będziemy mogli mówić o problemach z popytem, co bezpośrednio przełoży się na ceny surowca. Dziś ropa znajduje się w okolicy 55,50 USD:
Na co warto zwrócić uwagę?
Po porannych publikacjach europejskich PMI:
- 9:00 Indeks PMI dla przemysłu, Polska (54,8 wobec 54,3 poprzednio)
- 9:15 Indeks PMI dla przemysłu, Hiszpania (prognoza 55,1, 55,3 poprzednio)
- 9:30 Indeks PMI dla przemysłu, Szwajcaria (prognoza 56,1, 56 poprzednio)
- 9:45 Indeks PMI dla przemysłu, Włochy (prognoza 53,2, 53,2 poprzednio)
- 9:50 Indeks PMI dla przemysłu, Francja (prognoza 53,4, 53,5 poprzednio)
- 9:55 Indeks PMI dla przemysłu, Niemcy (prognoza 56,5, 55,6 poprzednio)
- 10:00 Indeks PMI dla przemysłu, Strefa Euro (prognoza 55,1, poprzenio 54,9)
- 10:30 Indeks PMI dla przemysłu, Wielka Brytania (prognoza 55,9, poprzednio 56,1)
Skupimy się już wyłącznie na Stanach Zjednoczonych i dolarze. O 14:15 opublikowane zostaną małe payrollsy czyli raport ADP dotyczący zmiany w poziomie zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Szacuje się, że w styczniu wskaźnik ADP wyniesie 165 tys. wobec 153 tys. opublikowanych poprzednio.
Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
O 16:00 poznamy wartości amerykańskiego indeks PMI dla przemysłu według ISM. Prognozy tego wskaźnika również są dość optymistyczne i zakładają wzrost do 55 punktów z 54,5 opublikowanych poprzednio.
Pół godziny później, o 16:30 poznamy ważne dane dla wszystkich handlujących ropą naftową. Wówczas amerykańskie EIA opublikuje raport dotyczący zapasów tego surowca oraz produktów ropopochodnych pozostających w amerykańskich magazynach.
Dzień zakończy najważniejsze wydarzenie, czyli decyzja Fed w sprawie wysokości stóp procentowych w Ameryce. Decyzji towarzyszyć będzie publikacja oświadczenia FOMC, tzw. minutekanalitycy Nomura. Więcej na temat tej publikacji napisali .