Naga MarketsInwestorzy, którzy przetrzymywali przez noc pozycje na srebrze mogli z samego rana przeżyć prawdziwy szok. Notowania cennego kruszcu w godzinach nocnych notowały bowiem dynamiczne osunięcie, testując poziomy obserwowane ostatni raz w styczniu zeszłego roku. W porannym komentarzu makroekonomicznym doszukujemy się powodów niespodziewanego ruchu.


Algorytmy lub „tłusty paluch” ponownie w grze?

Europejscy inwestorzy poszukujący informacji o powodzie dziwnego zachowania notowań srebra w trakcie nocnego handlu mogą czuć się zawiedzeni – ciężko natknąć się bowiem na konkretne spekulacje i winę jak zwykle w takich przypadkach zrzuca się na działanie algorytmów w środowisku ograniczonej płynności w trakcie sesji azjatyckiej lub błąd „tłustego palca” (tzw. fat finger).

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy wiesz, że…
Fat Finger, czyli błąd tłustego palca
, to regularnie spotykane na rynkach finansowych zjawisko, w którym zlecenie sprzedaży lub kupna przybiera większą wartość niż początkowo zakładano – ze względu na wprowadzenie złych wartości. Zazwyczaj dotyczy omyłkowego wpisania dodatkowej cyfry lub cyfr.

Niezależnie od tego co było powodem, ruch z 16.00 do 14.29 w przeciągu jednej minuty z pewnością nie jest normalnym zachowaniem ceny:

Srebro M1 – moment flash crashu

Trzeba jednak szczerze przyznać, że godzina 01:00 czasu polskiego, to jeden z najmniej płynnych momentów sesji. W Tokio była wtedy zaledwie 08:00, w Singapurze i Hong Kongu natomiast 07:00 – azjatyccy traderzy dopiero rozpoczynali swój dzień. Co ciekawe flash crase mają zazwyczaj miejsce właśnie w tych przedziałach godzinowych sesji na światowych parkietach.

Zobacz również: Gigantyczny flash crash notowań Ethereum – 283 dolary… w minutę!

Srebro szybko zaczęło odrabiać straty (zdecydowaną większość w przeciągu kilku kolejnych minut), cały czas porusza się jednak pod pułapem 16.00:

Srebro M30

Jak można się domyślać, za deprecjacją srebra podążyło również silnie skorelowane z nim złoto. W pierwszej reakcji cenny kruszec tracił około 5 dolarów – od tego momentu podejmuje próby odrobienia strat, jednak minima sesji czwartkowej najprawdopodobniej będą skutecznie blokowały poważniejsze próby ataku ze strony popytu.

Złoto M30

Co ciekawe, 27 czerwca informowaliśmy o tym, że dynamiczne osunięcia obserwowano również na rynku złota. Wtedy wartość pojedynczej transakcji na nowojorskich kontraktach futures przekroczyła wartość łącznych rezerw złota znajdujących się w Finlandii.

Zdaniem Rossa Normana, przedstawiciela Sharps Pixley Ltd mieliśmy do czynienia z typową pomyłką „tłustego palucha”. Transakcja o wartości 18 149 uncji złota byłaby czymś całkowicie normalnym. Jednak zlecenie wynoszące 18 149 lotów (będące stokrotnie większe) nie należy już natomiast do zwyczajnych.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

NFP na celowniku – na jakie dane zwrócić uwagę?

W piątkowym kalendarzu makroekonomicznym liczą się tak naprawdę dwie godziny. Pierwsza to 10:30 i spora paczka danych z Wielkiej Brytanii odnośnie bilansu handlowego, produkcji przemysłowej, rynku nieruchomości, itd.:

Źródło: pl.investing.com

Kolejna to 14:30 kiedy raport z rynku pracy opublikują Stany Zjednoczone oraz Kanada. Pół godziny wcześniej dodatkowo pojawią się prognozy brytyjskiego PKB. Niewątpliwie amerykański jobs report to wydarzenie, na które inwestorzy czekają z ogromną niecierpliwością – na łamach Comparic.pl wkrótce pojawią się prognozy związane z publikacją NFP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here