Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem środowej sesji będą niewątpliwie protokoły z czerwcowego posiedzenia FOMC (tzw. minutes). Ekonomiści liczą, że dokument zdradzi więcej szczegółów odnośnie planów rozpoczęcia redukcji bilansu finansowego banku, pokazując jednocześnie bardziej jastrzębie oblicze jego przedstawicieli. Niezaprzeczalnie taki scenariusz pozwoliłby na wyraźniejsze umocnienie USD, który powraca po okresie mniejszej zmienności wywołanej amerykańskim Dniem Niepodległości.


Prognozy FOMC minutes – wszystko zależy od oceny warunków gospodarczych

Dotychczasowe działania Rezerwy Federalnej na przestrzeni 2017 roku na pewno nie należały do gołębich. FED w czerwcu podnosił bowiem stopy procentowe, zasygnalizował jeszcze co najmniej jedną podwyżkę do końca grudnia oraz zaktualizował dotychczasowe projekcje gospodarcze, zapowiadając chęć rozpoczęcia normalizacji swojego napompowanego do 4,5 biliona dolarów bilansu (który rozrósł się do takich rozmiarów z powodu trzech kolejnych „edycji” programu luzowania ilościowego).

Janet Yellen podczas konferencji prasowej 14 czerwca informowała, że proces powinien rozpocząć się „relatywnie szybko” – dokładniejsza data pozostaje jak na razie tajemnicą. Inwestorzy liczą, że właśnie w protokołach FOMC uda się znaleźć kilka dodatkowych wskazówek odnośnie „zwijania fiskalnego” – co przełożyłoby się niewątpliwie na wzrost rynku obligacji, a co za tym idzie spadek notowań akcyjnych i aprecjację USD.

Dane makroekonomiczne nie uległy sporej zmianie od ostatniego posiedzenia, minutes powinny zaoferować więc dosyć aktualne spojrzenie oficjeli banku centralnego na osunięcia obserwowane w minionych miesiącach.

W tym momencie rynek wycenia przesunięcie podwyżki stóp z września na grudzień i rozpoczęcie programu „zwijania ilościowego” we wrześniu. Rynek futures wycenia prawdopodobieństwo takiego scenariusza na około 40% (dwukrotnie wyżej niż podwyżkę już za dwa miesiące).

Ruchy na głównych parach walutowych przed publikacją minutes są nadal dosyć stonowane. Najsilniej reaguje Aussie – para wczoraj zamykała się pod istotnym poziomem wsparcia, dzisiaj jednak odbija w kierunku przeciwnym, negując niedźwiedzi scenariusz. Uformować może się jednak spory układ inside bar, który na pewno warto będzie śledzić.

Ciekawie prezentuje się również sytuacja na USD/JPY (wykres powyżej). Notowania wczoraj i dzisiaj dwukrotnie testowały okrągły pułap 113.00 oraz 23,6% zniesienia Fibonacciego. Aby aprecjacja mogła być jednak kontynuowana niezbędne jest pokonanie lipcowych maksimów pod 113.46. Wzrostowy scenariusz zaneguje dopiero wybicie miesięcznego popytowego kanału i wyraźniejsze zejście pod obecną strefę wsparcia.

Protokoły FOMC pojawią się o godzinie 20:00 naszego czasu. Ich podsumowanie wraz z reakcją rynkową pojawi się na łamach Comparic.pl oraz na kanale Rynki na Żywo.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz.

PMI usługowe i posiedzenie RPP – środowy kalendarz makroekonomiczny

Oprócz wieczornych protokołów z posiedzenia FOMC, rynki poznają dzisiaj decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, dane o europejskiej sprzedaży detalicznej oraz wyniki PMI dla sektora usług według IHS Markit:

Źródło: Kalendarz makroekonomiczny Comparic.pl

W trakcie sesji amerykańskiej kilka danych powiązanych z zamówieniami na środki trwałe oraz z zamówieniami w przemyśle.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here