Naga MarketsŚrodowe podsumowanie posiedzenia FOMC wywołało wyraźną deprecjację USD, która kontynuowana jest również w trakcie sesji czwartkowej. Pomimo braku istotniejszych zapowiedzi w treści oświadczenia, rynki żywo analizują krótką notę prasową FED, spodziewając się wrześniowego ogłoszenia redukcji sumy bilansowej.


17 z 23 analityków ankietowanych przez Reuters wierzy w początek QT

Agencja prasowa Reutera podała, że 75% ankietowanych przez nią ekonomistów dużych instytucji bankowych (17 z 23) liczy na początek redukowania sumy bilansowej Rezerwy Federalnej lub ogłoszenie takiej decyzji podczas wrześniowego posiedzenia banku. Wspomniana suma została „rozdmuchana” do ogromnych rozmiarów poprzez kilka edycji programów skupu aktywów (luzowania ilościowego), który miał na celu pobudzić inflację oraz wzrost gospodarczy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z sondaży Reuters wynika dodatkowo, że FED nie podniesie stóp procentowych we wrześniu – skupiając się właśnie na zakomunikowaniu QT – a decyzję takową pozostawi sobie ewentualnie na grudzień 2017 (podwyżka o 25 punktów bazowych, prawdopodobieństwo 60%). Mediana projekcji sugeruje jednocześnie, że przed końcem 2018 zakres stopy funduszy federalnych będzie plasował się w przedziale 2-2,25%.

Na rynku walutowym posiedzenie FOMC przyniosło wyraźne osłabienie USD. W przypadku Eurodolara pozwoliło to wybić dwuletnią konsolidację, której górne ograniczenie znajduje się na wysokości 1.1718:

EUR/USD W1 + wycinek H1 – czwartek przynosi podażowego pin bara na 1.1760 po wcześniejszych silnych wzrostach. Pin bar rysuje się również na wykresie D1

Zdaniem analityków Barclays stwierdzenie, że program normalizacji w wykonaniu FED rozpocznie się „relatywnie szybko” pozwala wierzyć w start programu QT już we wrześniu. Użycie słowa „relatywnie” daje natomiast Rezerwie Federalnej elastyczność i możliwość ewentualnego przesunięcia decyzji, jeżeli pojawiłaby się taka możliwość. Dodatkowo inwestorzy gołębio odebrali zmianę w treści oświadczenia odnośnie inflacji – w zeszłym miesiącu stwierdzono, że przesuwa się „nieco poniżej 2%”, tym razem użyto stwierdzenia „poniżej 2%”. Tak naprawdę są to jedynie kosmetyczne zmiany, jednak jak widać po tym co stało się na wykresach par z USD, w języku polityki pieniężnej liczą się nawet pojedyncze słówka.

Zdanie Barclays podziela również BNP Paribas twierdząc, że FOMC stał się bardziej wrażliwy na dane makroekonomiczne w krótkim horyzoncie czasowym – między innymi dlatego oświadczenie mogło zostać odczytane jako gołębie. Normalizacja sumy bilansowej to jednak proces długoterminowy i jeżeli rzeczywiście zostanie ogłoszony we wrześniu, to powinien wpłynąć na umocnienie USD.

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

Ciekawa sytuacja na wykresach z dolarem

Przyglądając się wykresom widzimy, że na USD/CAD notowania zrealizowały wielomiesięczny zasięg wybitej konsolidacji i pokonały zeszłoroczne minima:

USD/CAD D1

Sytuacja ciekawie prezentuje się również na USD/CHF gdzie pojawił się podażowy pin bar pod minimami czerwcowymi:

USD/CHF D1

Od strony technicznej dolar pod koniec tygodnia nadal znajdować może się pod presją.

Rzut oka na czwartkowy kalendarz

Chociaż kalendarz makroekonomiczny przed czwartkową sesją świecy pustkami (oprócz danych z USA odnośnie jobless claims oraz zamówień środków trwałych), to sesja 27 lipca upłynie pod hasłem publikacji wyników rekordowej ilości amerykańskich spółek giełdowych:

Źródło: pl.investing.com

Wyniki poda kilkadziesiąt spółek, których łączna wartość rynkowa wynosi 3 biliony dolarów. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce około 20 lat temu. Część analityków jednak uspokaja, że z powodu natłoku raportowych kwartalnych reakcja rynków może być ograniczona – niż w przypadku gdyby każdy z raportów publikowany był ppojedynczo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here