Naga MarketsW ostatnim komentarzu makro portalu Comparic.pl, Adam Rak zwracał uwagę na bardzo wysoką wycenę prawdopodobieństwa czerwcowych podwyżek stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej. Jak się jednak okazuje rynek może być zaślepiony własną pewnością i ignorować coraz wyraźniejsze głosy zwątpienia napływające bezpośrednio z FEDu. Szczegóły w porannym przeglądzie będącym wprowadzeniem do piątkowej sesji.


Protokoły FOMC: Podwyżka stóp procentowych wcale nie jest przesądzona

Jak doskonale pamiętamy, środowe protokoły z posiedzenia FOMC ostatecznie doprowadziły do osłabienia dolara. Analizując je na spokojnie po czasie, można zauważyć, że Janet Yellen oraz spółka zmienili dotychczasowy ton swojej wypowiedzi:

Te artykuły również Cię zainteresują
„Członkowie FOMC zgadzają się, że poczekanie na dodatkowe dowody wskazujące, że ostatnie spowolnienie aktywności gospodarczej jest tymczasowe przed podjęciem kolejnych kroków w kierunku zacieśniania polityki, może okazać się niezbędne”

Tak jasny sygnał w przypadku języka polityki pieniężnej nie powinien być ignorowany. FED daje jasno do zrozumienia, że jeżeli dane makro nadal będą niezadowalające, wtedy czerwcowa podwyżka stóp procentowych nie będzie miała miejsca. Oczywiście nie oznacza to automatycznie braku szans na podwyżkę, jednak zmniejsza jej prawdopodobieństwo. Ekonomiści natomiast dalej przypisują czerwcowemu ruchowi szansę w wysokości 83%.

Jako przykład spowolnienia amerykańskiej gospodarki wystarczy przybliżyć kilka wskaźników opublikowanych w ostatnich tygodniach:

  • Dynamika produktywności sektora pozarolniczego w Q1: -0,6%, prognoza -0,1%
  • Zamówienia fabryczne: +0,2, prognoza +0,4%
  • NFP: 211 tysięcy, prognoza 190 tysięcy
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,5%, prognoza 2,7%
  • CPI r/r: +2,2% prognoza +2,3%
  • Sprzedaż detaliczna: +0,2%, prognoza +0,4%
  • Pozwolenia na budowę: 1229 tys., prognoza 1270 tys.

Nie widzimy powyżej nic co mogłoby wpłynąć na budowanie rynkowej pewności. Dodając do tego słabe dane z wczoraj oraz prognozowane osunięcia przed piątkowymi publikacjami, otrzymujemy naprawdę dosyć niepewny obraz całej sytuacji. W tym momencie zaledwie 12 z 78 analityków ankietowanych przez Bloomberga opowiada się za brakiem podwyżek w czerwcu. Reszta od dłuższego czasu powtarza, że ruch jest niemal pewnikiem. Czyżby bali w ostatniej chwili przyznać się do błędu?

W momencie gdy rynek zacznie wyceniać wspomnianą niepewność odnośnie czerwcowych podwyżek, na notowaniach Eurodolara powinniśmy obserwować wyraźniejszy ruch w górę. Takowego jak na razie jednak nie widać i cena ponownie walczy z 1.1200:

EUR/USD D1

Na koniec warto przybliżyć również wczorajsza wypowiedź Jamesa Bullarda reprezentującego FED z Saint Louis. Osobiście spodziewa się on początku redukcji bilansu aktywów banku centralnego w drugiej połowie bieżącego roku. Mogłoby to oznaczać, że w kolejnych miesiącach podwyżki stóp procentowych mogą odejść na dalszy plan, a FED skupi się na innych narzędziach normalizacji PolMon.

Od strony technicznej, w niezwykle ciekawym miejscu znajduje się również USD/JPY – o czym wczoraj pisał między innymi Justin Bennett. Notowania kolejną sesję z rzędu testują od dołu konfluencję oporów. Nadal czekamy na wyraźniejszą reakcję notowań, co pozwoli na podjęcie decyzji handlowych:

USD/JPY D1

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Uwaga na istotne dane z USA – przygotowanie do sesji 26 maja

Kalendarz makroekonomiczny w pierwszej części dnia prezentuje się bardzo spokojnie. Istotne dane zaczną napływać dopiero zza oceanu po godzinie 14:30. W pierwszej kolejności poznamy zamówienia środków trwałych w USA w kwietniu – prognozy wskazują na możliwość pojawienia się mieszanych odczytów:

Źródło: pl.investing.com

Następne w kolejności są zaktualizowane prognozy PKB USA w Q1 2017 – w ujęciu kwartalnym założono wzrost dynamiki. Na zakończenie (16:00) indeks nastrojów konsumentów według Uniwersytetu Michigan. Przed zakończeniem tygodnia USD może mieć więc parę powodów do silniejszych ruchów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here