Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) napłynęły plotki – którego jak doskonale wiadomo są chlebem powszednim rynków – jakoby instytucja szykowała się do zapowiedzi zwijania programu luzowania ilościowego (QE) w trakcie posiedzenia polityki pieniężnej 7 września. Mario Draghi ma przygotować inwestorów do tego kroku podczas konferencji w Jackson Hole.


Prezes EBC odwiedzi Jackson Hole po raz pierwszy od trzech lat

Rezerwa Federalna co roku organizuje w amerykańskim Jakcson Hole konferencję bankowości centralnej, w której uczestnicą przedstawiciele największych banków centralnych. W ostatnich latach brakowało tam jednak gubernatora Europejskiego Banku Centralnego. Źródło blisko związane z EBC podaje jednak, że tym razem Mario Draghi pojawi się na kilkudniowej imprezie – w trakcie swojego oficjalnego przemówienia przedstawi rzekomo sygnały dalszego wzrostu zaufania do kondycji europejskiej gospodarki i malejącego zapotrzebowania na wsparcie ze strony polityki pieniężnej.

Działania te mają przygotować ścieżkę pod zapowiedź istotnych zmian w PolMon już 7 września. Właśnie wtedy bank centralny ma ponoć zadeklarować chęć zwijania programu QE – który według obecnych ustaleń zaplanowany został co najmniej do grudnia 2017 roku i kosztuje 60 miliardów euro miesięcznie. Byłaby to pierwsza jastrzębia zmiana w polityce monetarnej strefy euro od kilkudziesięciu długich miesięcy.

Warto podkreślić, że ostatnie wystąpienie Mario Draghi’ego w Jackson Hole miało miejsce w sierpniu 2014 kiedy zapowiadał początek programu QE. Sygnalizowanie jego zakończenia podczas tej samej konferencji niewątpliwie zaprezentowałoby ciekawą symetrię i spięło klamrą okres prowadzenia dostosowawczej polityki pieniężnej.

Patrząc na notowania euro, plotka spopularyzowana przez Wall Street Journal pomogła Eurodolarowi wczorajszego popołudnia odbić o około 50 pipsów od minimów sesyjnych – w szerszym ujęciu notowania jednak tracą drugi dzień z rzędu.

EUR/USD M30, 13 lipca – reakcja na pogłoski z EBC, czy też na kontakt z minimami z śrdowej sesji i 61,8% zniesienia Fibonacciego

Plany Mario Draghi’ego zaburzyć mogą jedynie gorsze od oczekiwanych wyniki głównych wskaźników makroekonomicznych. 19-20 zaplanowano kolejne posiedzenie EBC, jednak według ekspertów nie powinno mieć większego wpływu na rynek, a sam bank nie planuje prezentowania poważniejszych zmian swojej retoryki.

Piątkowy poranek na Eurodolarze przyniesie natomiast najpewniej wybicie formacji zwężającego się klina, której górne ograniczenie pokrywa się z 61,8% zniesienia Fibonacciego. Cena wcześniej testowała też dwukrotnie dolne ograniczenie układu, wraz okrągłym poziomem 1.1400:

EUR/USD M5 – formacja klina i wybicie górą?

Wypróbuj rachunek w Windsor Brokers. Konto handlowe w walucie bazowej PLN. Dostęp do konta handlowego MT4 w lokalnej walucie pozwoli na zaoszczędzenie cennego czasu i pieniędzy na konwersji walut oraz rocznych rozliczeniach. Zapoznaj się z ofertą.

Kalendarz na koniec tygodnia znowu spokojny? Przygotowanie do sesji 14 lipca 2017

W piątkowym kalendarzu makroekonomicznym dominuje flaga amerykańska. Europejskie przedpołudnie to tak naprawdę tylko wyniki bilansu handlowego strefy euro, istotniejsze dane zaczną pojawiać się od godziny 14:30 do 16:00

Źródło: pl.investing.com

Inwestorzy powinni zwrócić swoją uwagę w szczególności na raport o sprzedaży detalicznej, wyniki CPI oraz indeks nastrojów konsumenckich.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here