CMC Markets

Czwartek, 14 września jest czwartkiem niezwykłym. Dziś będziemy świadkami Super Czwartku podczas którego poznamy decyzje monetarne aż dwóch banków centralnych. Już o 9:30 swoje stanowisko wobec PolMon uaktualni Szwajcarski Bank Narodowy. Po południu to samo zrobi Bank of England. Co jeszcze czeka nas w tym dniu?


Tak naprawdę niewiele – oceniają analitycy. Najważniejszymi punktami dnia pozostaną decyzje SNB oraz BoE do których przygotowuje się między innymi Credit Agricole.

Szansa na niespodziankę

Szans na podwyżkę stóp SNB nie ma i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas polityka monetarna Szwajcarii nie ulegnie zmianie – oceniają analitycy Credit Agricole. Bank liczy jednak na możliwą niespodziankę.

Pozytywny miks luźnej polityki monetarnej oraz optymistycznej retoryki Thomasa Jordana powinien utrzymać silną pozycję CHF jako waluty bezpiecznej. Panujący jednak risk-on sprawia, że CHF, na równi z JPY czy nawet złotem pozostaje pod presją sprzedających. Prognozujemy, że taki stan rzeczy, pomimo dzisiejszego oświadczenia SNB, utrzyma się – oceniają analitycy Credit Agricole. W związku z tym bank posiadając długie pozycje z 1,1320 rekomenduje pozostanie w longach do momentu testu okolic 1,18 na EUR/CHF. 

Kolejne jastrzębie w BoE?

Mamy pełne prawo sądzić, że na wrześniowym posiedzeniu MPC pojawił się kolejny jastrząb – przekonują w swojej dzisiejszej publikacji analitycy Barclays. Zdaniem banku ma to być główny ekonomista BoE, Andrew Haldane. Byłby to już trzeci, po Ianie McCaffertym oraz Michaelu Sandersie członek MPC, głosujący za podwyżką stóp procentowych.

Jastrzębi sentyment tłumaczyć można ostatnimi danymi makroekonomicznymi. Pozytywna niespodzianka związana z sierpniowymi odczytami danych inflacyjnych wyraźnie przybliżyła nas do prognoz BoE. Te wciąż są jednak zbyt wysokie (2,75% w Q4 2017) by można było mówić tu o stuprocentowej pewności.

Członkowie Bank of England zdają sobie jednak sprawę z tego, że najgorsze za nami. Wczorajsze, gorsze dane z brytyjskiego rynku pracy nie wpłyną na dzisiejsze oświadczenie BoE. Pogarszająca się sytuacja może jednak obniżyć prognozy przyszłych ruchów Banku. Funt na fali bardziej jastrzębiej retoryki BoE ma szanse na kontynuację byczego trendu -ocenia Barclays.

Kabel utrzymuje się w okolicy wsparcia na 1,3200

Co jeszcze w kalendarzu?

Poza dwoma wydarzeniami dnia czyli decyzjami monetarnymi SNB oraz BoE skupiać będziemy się na:

14:30 publikacja sierpniowego raportu CPI w Stanach Zjednoczonych. Bazowy wskaźnik CPI według prognoz rynkowych wynieść ma 0,2% m/m wobec 0,1% w lipcu.

14:30 raport initial jobless claims. Liczba nowych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych ma wynieść w tym tygodniu równe 300 tys.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here