
Po spokojnym kalendarzu poniedziałkowym kiedy rynki przetrawiały piątkowe zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta i USD tracił w stosunku do większości majorsów, wchodzimy w sesję z 24 stycznia (wtorek). Agenda publikacji makroekonomicznych opiera się głównie na styczniowych danych odnośnie PMI według IHS Markit. Oprócz tego po godzinie 10:30 opublikowana będzie decyzja brytyjskiego sądu najwyższego odnośnie dalszych postępowań w zakresie Brexitu.
Wstępne odczyty za styczeń nadal mocne?
Pierwsze publikacje PMI przemysłowego oraz zbiorczego zaczną pojawiać się od godziny 09:00 – następnie o 10:00 poznamy wspólne wartości dla całej strefy euro. Na kolejne istotniejsze publikacje poczekamy aż do 15:45 – dopiero wtedy IHS Markit podzieli się indeksem menedżerów ds. sprzedaży dla USA, a kwadrans później pojawią się grudniowe dane odnośnie sprzedaży istniejących już domów:
Te artykuły również Cię zainteresują
Artykuł 50 wejdzie w życie? Co dalej z Brexitem?
Dodatkowym wydarzeniem sesji wtorkowej, której niewątpliwie przykuje uwagę obserwatorów rynkowych jest decyzja sądu najwyższego w Wielkiej Brytanii, który poda swoją decyzję odnośnie europejskiego Artykułu 50 – pozwalającego wdrożyć proces opuszczania przez państwo członkowskie wspólnoty unijnej.
- Decyzja powinna pojawić się do 10 minut od zakończenia posiedzenia sądu
- Jeżeli sąd najwyższy nie zaakceptuje Artykułu 50, premier May będzie musiał uzyskać zgodę parlamentarną, aby go uruchomić – niezbędne będzie więc przygotowanie dodatkowego projektu ustawy
- Nie zatrzyma to jednak Brexitu – obie główne partie twierdzą bowiem, że szanują wyniki referendum
- Ostateczna decyzja dająca parlamentowi ostatnie zdanie w sprawie rozpoczęcie negocjacji powinna zostać pozytywnie przywitana przez rynki
- Wszyscy są ciekawi jaką rolę odegra w procesie Szkocja, Walia oraz Północna Irlandia
Zdaniem analityków funt szterling powinien reagować na decyzję kolejnym, skromnym umocnieniem. Parlament – jeżeli uzyska wcześniejszą zgodę sądu najwyższego – z całą pewnością zagłosuje na korzyść Artykułu 50.

Partnerem przeglądów rynkowych jest broker HotForex. Sprawdź najnowsze promocje brokera przygotowane specjalnie dla Czytelników Comparic.pl.
Śledź komentarze makroekonomiczne. Od poniedziałku do piątku, dwa razy dziennie!
Kiwi oferuje podażowego pin bara?
Analizując sytuację na głównych parach z dolarem amerykańskim, niezwykle ciekawie wygląda NZD/USD. Rysująca się od drugiej połowy grudnia korekta pokonała już kilka istotniejszych poziomów oporu, w tym momencie napotyka jednak na 61,8% czyli strefę złotego podziału Fibonacciego, wspieraną dodatkowo przez poziom 0.7237 – we wrześniu pełnił rolę wsparcia, natomiast w październiku i grudniu wyznaczała miesięczne maksima:

Formujący się we wtorek pin bar może jeszcze wielokrotnie zmienić swój kształt – jeżeli jednak zamknie się w obecnej lub podobnej formie, wtedy warto rozważyć zagrywanie krótkich pozycji. Cena silnie odsunęła się od średniej ruchomej, a jedna z zasad analizy technicznej twierdzi, że notowania prędzej czy później dążą do powrotu w okolice MA.
Pierwszy cel spadków to znajdujący się 130 pipsów niżej poziom 0.7100 połączony z 38.2% zniesienia Fibo