Naga MarketsZnamy już decyzję Reserve Bank of Australia. Bank nie zdecydował się na zmianę poziomu stóp procentowych, lecz wciąż pozostaje niezadowolony wysoką wyceną AUD na rynku. Więcej szczegółów na temat oświadczenia RBA oraz reakcji dolara australijskiego można znaleźć w osobnym wpisie. Dziś skupiamy się na BoE.


Już w ten czwartek członkowie Bank of England ponownie zasiądą do stołu i zdecydują o przyszłym kształcie brytyjskiej polityki monetarnej. Wraz z decyzją opublikowany zostanie raport inflacyjny, a pół godziny po publikacjach głos zabierze gubernator BoE, Mark Carney. Z pewnością czeka nas wiele emocji związanych z tymi wydarzeniami. Nie bez przyczyny uwaga Dużych Graczy skupiła się właśnie na Super Czwartku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gołębi Morgan Stanley

W najnowszej aktualizacji bazy FxWatcher znajdziemy komentarz analityków Morgan Stanley, którzy przekonują o gołębiej naturze zbliżających się wydarzeń. Pogląd banku wspierany jest przez konsensus rynkowy – inwestorzy nie spodziewają się zmian w polityce monetarnej BoE. Uwaga skupia się natomiast na oświadczeniu publikowanym wraz z decyzją.

GBP/USD powyżej 1,3200

Zdaniem Morgan Stanley, te również nie będzie należeć do wyjątkowo optymistycznych. Wzrost gospodarczy w pierwszej połowie roku rozczarował, pomimo i tak wyrozumiałych ze względu na Brexit prognoz. Mimo to inflacja na Wyspach pozostaje wysoka, co należy uznać za silny jastrzębi sygnał – czytamy w komentarzu banku.

Sądzimy, że MPC ograniczy się jedynie do skomentowania ostatnich wydarzeń makroekonomicznych i pozostawi sobie furtkę do dalszych działań w przyszłości. Wciąż niewykluczona pozostaje sierpniowa podwyżka stóp, lecz aby doszła ona do skutku – najbliższe publikacje makroekonomiczne muszą wyraźnie potwierdzić słuszność kierunku w jakim ma zmierzać polityka monetarna BoE. Naszym zdaniem, toczące się rozmowy w sprawie Brexitu będą zbyt dużym czynnikiem ryzyka dla Bank of England, które będzie wolało utrzymywać luźną politykę monetarną niż ryzykować spowolnienie gospodarcze wywołane podwyżką stóp – przekonują analitycy.

Lepsze dane z Chin i publikacje PMI

Poza decyzją monetarną RBA, sesja azjatycka przyniosła z sobą lepsze od prognozowanych dane z Chin. Caixin Manufacturing PMI znalazło się w lipcu na poziomie 51,1 punktów wobec prognoz mówiących o 50,4. Publikacja lepszego raportu wywołała… wzmożoną wyprzedaż skorelowanego z chińską gospodarką AUD/USD. Przez większość sesji azjatyckiej para utrzymywała jednak trend wzrostowy, a raport Caixin mógł posłużyć jako moment księgowania zysków przed późniejszą publikacją RBA:

Strzałki od lewej: publikacja Caixin PMI oraz decyzja RBA. AUD/USD w wczesnych godzinach sesji europejskiej testuje wsparcie w okolicy równego poziomu 0,80

W trakcie dzisiejszego dnia skupiać będziemy się przede wszystkim na kolejnych publikacjach indeksów PMI. Już o 9:55 finalny odczyt wskaźnika dla przemysłu opublikują Niemcy. Prognozowana wartość lipcowego PMI naszych zachodnich sąsiadów wynosi 58,3.

Sprawdź ofertę pierwszego polskiego brokera ECN i rozpocznij handel na parach walutowych, surowcach oraz indeksach.

Zawieraj transakcje przy niskim spreadzie i skorzystaj z szybkiej realizacji zleceń oferowanej przez platformę Alior Trader.

Zaledwie pięć minut później identyczne dane opublikowane zostaną dla całej strefy euro. O godzinie 10:30 swój finalny odczyt PMI dla przemysłu opublikuje Wielka Brytania. Rynkowy konsensus tego wskaźnika zakłada brak zmiany w stosunku do poprzedniego odczytu (54,3).

O godzinie 11:00 poznamy wstępne szacunki europejskiego PKB za drugi kwartał tego roku. Prognozy wskaźnika w ujęciu rocznym zakładają przyspieszenie dynamiki wzrostu gospodarczego w strefie euro do 2,1%.

Korzystasz już z kalendarza makroekonomicznego Comparic?

Sesja amerykańska rozpocznie się publikacją indeksu PCE. Od danych z godziny 14:30 ważniejsze okażą się publikacja z godziny 15:30 (kanadyjski indeks PMI dla przemysłu za lipiec) oraz 15:45, kiedy swój finalny odczyt PMI opublikują Stany Zjednoczone. Spodziewany wzrost wskaźnika do poziomu 53,2 punktów powinien wspomóc dolarowe byki…

…lecz nie na długo ponieważ już o godzinie 16:00 poznamy indeks ISM dla przemysłu. Rynkowy konsensus tego wskaźnika uplasował się na poziomie 56,5 – nieco niższym niż wartość poprzedniego odczytu (57,8). Dzień zakończy publikacja zmiany zapasów ropy naftowej wg API z godziny 22:40.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here