Naga MarketsPo kilku miesiącach ciszy i wielu wydarzeniach pobocznych Europa ponownie skupia się na najważniejszym wydarzeniu geopolitycznym ostatnich lat – Brexicie. Rozpoczęte niedawno formalne rozmowy pomiędzy Brukselą a Londynem oraz wczorajszy szczyt państw członkowskich przywracają na pierwsze strony gazet temat secesji w Europie. Sprawę komentują politycy, analitycy bankowi, a nawet… sam George Soros


„Moim zdaniem, Brytyjczycy popełnili poważny błąd.” dokładnie te słowa padły w ostatnim wywiadzie Der Spiegel z głównym ekonomistą Europejskiego Banku Centralnego, Peterem Praetem. Jego zdaniem jedyne co w obecnej sytuacji można zrobić i do czego zarówno zjednoczona Europa jak i (być może przede wszystkim) Wielka Brytania powinny dążyć to minimalizacja negatywnych skutków Brexitu. Wypowiedź Praeta szerzej komentowaliśmy już we wczorajszym przeglądzie rynkowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartek odbył się również szczyt szefów rządów i państw Unii Europejskiej. Poza kwestiami dalszego kształtu polityki wobec Rosji oraz reakcji na rosnący problem migracji w Europie, zebrani w Brukseli rozmawiali też o przyszłości obywateli państw UE, którzy na stale mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Brexit na ustach wszystkich

Zdaniem komentatorów May łaskawie pozwoliła Europejczykom na pozostanie na Wyspach zapewniając, że żaden obywatel Unii Europejskiej nie zostanie deportowany po zakończeniu procedury Artykułu 50. Kanclerz Angela Merkel komentując brukselski szczyt stwierdziła, że oferta premier May to całkiem dobry początek rozmów. Analitycy są jednak zgodni – przed nami jeszcze długa droga do całkowitego Brexitu.

Partnerem przeglądów makroekonomicznych jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię może jednak przysłużyć się Niemcom. Nie od dziś wiadomo, że secesja może podkopać pozycję londyńskiego Citi jako regionalnego centrum finansowego. Wielu, w tym również i Comparic.pl wskazywało na Frankfurt jako nowe miejsce europejskiej finansjery.

Nieudana fuzja LSE oraz Deutsche Boerse nie przeszkadza innym graczom w planowaniu przeprowadzki. Bloomberg powołując się na dwa dobrze poinformowane źródła stwierdza, że Morgan Stanley jest coraz bliżej podjęcia ostatecznej decyzji o opuszczeniu Londynu. Część z pracowników banku (przede wszystkim dział zarządzania aktywami) miałaby przenieść się do irlandzkiego Dublina, pozostała większość – do Frankfurtu.

Nie będzie Brexitu? 

Do tej opinii przychyla się osoba dość mało popularna w Wielkiej Brytanii. Odpowiedzialny za rozbicie Banku Anglii doprowadzenie do znacznej deprecjacji funta George Soros komentuje w swoim najnowszym artykule kwestię Brexitu. Zdaniem wiekowego inwestora do secesji Londynu i Brukseli może nigdy nie dojść.

Rzeczywistość gospodarcza powoli zaczyna dominować nad fałszywymi nadziejami wielu Brytyjczyków – pisze Soros. Wzrost wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii nie nadąża za stopą inflacji, przez co realnie Brytyjczycy zarabiają coraz mniej (…) jeśli May chce utrzymać się przy władzy, będzie musiała zmienić swoje nastawienie do Brexitu.

Brexit potrwa przynajmniej pięć lat, w międzyczasie na Wyspach odbędą się kolejne wybory. Jeśli wszystko pójdzie tak jak trzeba, dwie rządzące partie mogą zechcieć powrócić na ‘łono UE’ jeszcze zanim całkowicie je opuszczą – konkluduje Soros. Cały artykuł w języku angielskim można przeczytać w tym miejscu.

Kalendarz makroekonomiczny, piątek 23 czerwca

Po nieco gorszych danych z Japonii (wstępny indeks PMI za czerwiec 52,0 wobec 53,4) skupiamy się na publikacjach z Europy. Dzień należeć będzie przede wszystkim do wstępnych odczytów PMI (Francja, Niemcy, strefa euro).

Najważniejszymi publikacjami drugiej części sesji będą dane z Ameryki. O godzinie 14:30 poznamy zmianę dynamiki kanadyjskiego CPI. Prognozy tego wskaźnika wskazują na lekkie spowolnienie wzrostu cen w maju do poziomu 1,5% r/r.

Korzystasz już z naszego kalendarza makroekonomicznego

Wstępne wyliczenia PMI opublikują również Amerykanie. Indeks w czerwcu powinien wynieść 53 punkty – lepiej o 0,3 niż majowa publikacja. Dzień symbolicznie zakończy raport dotyczący sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym w Stanach Zjednoczonych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here