Naga MarketsH. Kuroda przemawiał przed japońskim parlamentem

Po pełnym emocji czwartku, kiedy to poznaliśmy decyzje monetarne Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii piątek nie odpuszcza. W Polsce cieszymy się z długiego czerwcowego weekendu, natomiast rynki bacznie przyglądały się nocnej decyzji Bank of Japan w sprawie kształtu japońskiej polityki monetarnej. Czy BoJ zaskoczył i jak decyzja Banku odbiła się na wycenie JPY? 


Dzisiejsze ogłoszenie decyzji monetarnej BoJ było z pewnością ważnym wydarzeniem makroekonomicznym, lecz mimo wszystko nazwanie go przełomowym byłoby wyolbrzymieniem. Analitycy jednogłośnie stwierdzają – nie dowiedzieliśmy się niczego więcej poza tym co już wiemy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank of Japan zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, z czego główna wciąż wynosi -0,1%. Brak zmian dosięgnął również skupu japońskich obligacji. Bank of Japan zamierza kontynuować zakupy tak, by rentowność popularnych dziesięciolatek utrzymała się w okolicy zera.

Nie zmieniła się także retoryka Banku – prognozy gospodarcze dla Japonii w gruncie rzeczy pozostają niezmienione. Nieco większy optymizm pojawił się tylko w przypadku prognoz wielkości konsumpcji prywatnej. Wskaźnik ma kontynuować swój umiarkowany wzrost dzięki dobrym warunkom na krajowym rynku pracy oraz wzrostowi wynagrodzeń Japończyków. Nie zaktualizowano jednak prognoz najważniejszego dla BoJ wskażnika – poziomu inflacji. Dynamika jego wzrostu wciąż jest niepewna.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Ponownie w oświadczeniu Bank of Japan znalazł się akapit poświęcony ryzyku międzynarodowemu. Japończycy szczególnie obawiają się wpływu Amerykanów na globalne rynki finansowe, a także komplikacji w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Całe oświadczenie w języku angielskim można przeczytać na stronie BoJ.

Jen praktycznie nie zareagował na nocne publikacje Bank of Japan. USD/JPY kontynuowało wczorajsze wzrosty by raptownie skorygować tuż przed startem premarketu w Europie. Mimo wszystko, para utrzymuje się na wstędze średnich ruchomych co w tym momencie pozwala na faworyzowanie długich pozycji:

Co jeszcze w kalendarzu? 

Wydaje się, że najważniejsze już się wydarzyło. Kalendarz na piątek jest dość pusty, a szczególną uwagę warto zwrócić jedynie na dwa odczyty.

Handlujący na EUR powinni mieć na uwadze publikacje z godziny 11:00. Prognozowany spadek dynamiki HICP zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym prawdopodobnie jest już w cenie lecz jakakolwiek pozytywna (bądź negatywna) niespodzianka może spowodować większą zmienność na parach powiązanych z EUR.

Śledź publikacje makro w naszym kalendarzu lub kanale Rynki na Żywo>>>

Popołudnie to przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Prognozowany lekki wzrost liczby wydanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów powinien faworyzować dolarowe byki. Dzień symbolicznie zakończy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here