
Po pełnym emocji czwartku, kiedy to poznaliśmy decyzje monetarne Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii piątek nie odpuszcza. W Polsce cieszymy się z długiego czerwcowego weekendu, natomiast rynki bacznie przyglądały się nocnej decyzji Bank of Japan w sprawie kształtu japońskiej polityki monetarnej. Czy BoJ zaskoczył i jak decyzja Banku odbiła się na wycenie JPY?
Dzisiejsze ogłoszenie decyzji monetarnej BoJ było z pewnością ważnym wydarzeniem makroekonomicznym, lecz mimo wszystko nazwanie go przełomowym byłoby wyolbrzymieniem. Analitycy jednogłośnie stwierdzają – nie dowiedzieliśmy się niczego więcej poza tym co już wiemy.
Te artykuły również Cię zainteresują
Bank of Japan zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, z czego główna wciąż wynosi -0,1%. Brak zmian dosięgnął również skupu japońskich obligacji. Bank of Japan zamierza kontynuować zakupy tak, by rentowność popularnych dziesięciolatek utrzymała się w okolicy zera.
Nie zmieniła się także retoryka Banku – prognozy gospodarcze dla Japonii w gruncie rzeczy pozostają niezmienione. Nieco większy optymizm pojawił się tylko w przypadku prognoz wielkości konsumpcji prywatnej. Wskaźnik ma kontynuować swój umiarkowany wzrost dzięki dobrym warunkom na krajowym rynku pracy oraz wzrostowi wynagrodzeń Japończyków. Nie zaktualizowano jednak prognoz najważniejszego dla BoJ wskażnika – poziomu inflacji. Dynamika jego wzrostu wciąż jest niepewna.
eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.
Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>
Ponownie w oświadczeniu Bank of Japan znalazł się akapit poświęcony ryzyku międzynarodowemu. Japończycy szczególnie obawiają się wpływu Amerykanów na globalne rynki finansowe, a także komplikacji w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Całe oświadczenie w języku angielskim można przeczytać na stronie BoJ.
Jen praktycznie nie zareagował na nocne publikacje Bank of Japan. USD/JPY kontynuowało wczorajsze wzrosty by raptownie skorygować tuż przed startem premarketu w Europie. Mimo wszystko, para utrzymuje się na wstędze średnich ruchomych co w tym momencie pozwala na faworyzowanie długich pozycji:
Co jeszcze w kalendarzu?
Wydaje się, że najważniejsze już się wydarzyło. Kalendarz na piątek jest dość pusty, a szczególną uwagę warto zwrócić jedynie na dwa odczyty.
Handlujący na EUR powinni mieć na uwadze publikacje z godziny 11:00. Prognozowany spadek dynamiki HICP zarówno w ujęciu rocznym jak i miesięcznym prawdopodobnie jest już w cenie lecz jakakolwiek pozytywna (bądź negatywna) niespodzianka może spowodować większą zmienność na parach powiązanych z EUR.
Śledź publikacje makro w naszym kalendarzu lub kanale Rynki na Żywo>>>
Popołudnie to przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Prognozowany lekki wzrost liczby wydanych pozwoleń oraz rozpoczętych budów powinien faworyzować dolarowe byki. Dzień symbolicznie zakończy wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan.