Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem ostatnich godzin była niewątpliwie publikacja minutek Reserve Bank of Australia. Dokument nie przyniósł jednak żadnego zaskoczenia, w związku z czym próżno szukać zwiększonej zmienności na wykresie AUD. W jaki sposób analitycy Westpac reagują na dzisiejsze minutki i czy Rezerwa Federalna rzeczywiście może doprowadzić Stany Zjednoczone do recesji? O tym w dzisiejszym przeglądzie rynkowym. 


Dzisiejsza publikacja Reserve Bank of Australia jest sprawozdaniem z ostatniego, grudniowego posiedzenia Banku. Wówczas członkowie RBA pod kierownictwem Philipa Lowe nie zdecydowali się na zmianę kształtu polityki monetarnej, pozostawiając oficjalną stopę kasową na dotychczasowym poziomie 1,5%.Dokument, który miał przybliżyć nam tok rozumowania RBA tak naprawdę nie poinformował nas o niczym czego już byśmy nie wiedzieli. Najważniejsze punkty całego dokumentu wymienione zostały poniżej:

  • Rada RBA ocenia obecny kształt polityki monetarnej jako zgodny z celami Banku,
  • Ostatnie dane makroekonomiczne zwiększyły pewność, że poziom bezrobocia będzie nadal spadał a ceny w gospodarce będą rosnąć,
  • RBA nie jest jednak pewne jak silne mogą to być zmiany,
  • Wzrosty AUDUSD spowolnią wzrost poziomu inflacji w kraju,
  • Rynek nieruchomości nieco się ochłodził,
  • dynamika wzrostu płac nieco osłabła, lecz nadal jest na zadowalającym poziomie

Cały dokument RBA dostępny jest w tym miejscu

RBA on hold również w 2018 roku

Dzisiejsze minutki nie zaskoczyły, ale zwróciły uwagę na kilka ważnych kwestii – zauważają analitycy Westpac komentujący publikację RBA. Bank zwraca uwagę na poruszone kwestie rynku pracy oraz wzrostu średniego wynagrodzenia. Zdaniem analityków dynamika wzrostu płac wciąż jest za niska i pozostanie taka przez większość przyszłego roku. 

Dopiero w momencie gdy stanie się jasne, że wzrost płac rzeczywiście postępuje, RBA stanie przed decyzją o podwyżce – czytamy w komentarzu. Westpac prognozuje, że australijski bank centralny pozostanie bierny w swojej polityce monetarnej przez cały kolejny rok. Na podwyżki stóp możemy liczyć dopiero pod koniec 2019.

Więcej komentarzy Dużych Graczy znajdziesz w bazie FxWatcher>>>

 

Fed może wywołać recesję? 

Nael Kashkari z Minneapolis FED

Taki wniosek płynie z wywiadu udzielonego przez członka Fed, Neela Kashkari dziennikarzom Wall Street Journal. Kierujący oddziałem Fed w Minneapolis Kashkari przyznał, że planowana na kolejny rok ścieżka podwyżek jest dość ryzykowna. Ekonomista jest wyraźnie zaniepokojony reakcją amerykańskich obligacji na ostatnią, grudniową podwyżkę Fed.

Wielu członków Rezerwy polega na swojej wierze, nie wiedzy i doświadczeniu kiedy przychodzi do kreowania rzetelnych prognoz ekonomicznych – stwierdza Kashkari w rozmowie telefonicznej z dziennikiem. Zarówno on jak i Charles Evans głosowali przeciw grudniowej podwyżce Fed. W 2018 roku obaj nie będą już decydentami.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 19 grudnia

Przedpołudnie na rynkach upłynie względnie spokojnie. O godzinie 10:00 będziemy śledzić publikację niemieckiego indeksu Ifo. Zdecydowanie więcej dziać się będzie w trakcie sesji amerykańskiej. Już o godzinie 14:30 opublikowany zostanie listopadowy raport pozwoleń na budowę. Równolegle poznamy także zmianę w liczbie nowych prac budowlanych. Dzień na rynkach symbolicznie zakończą dane z Ameryki oraz Nowej Zelandii. O godzinie 22:35 opublikowane zostaną szacunki API, natomiast dziesięć minut później poznamy wartość rachunku bieżącego oraz bilans handlowy Nowej Zelandii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here