Naga MarketsLael Brainard dołącza do “jastrzębiego wagonu” FED i chce szybkich podwyżek

Tuż po północy naszego czasu mogliśmy wysłuchać wystąpienia Lael Brainard, która dołącza do swoich kolegów z Rezerwy Federalnej opowiadających się za koniecznością szybkiej i sprawnej podwyżki stóp procentowych w USA. W związku z jej wypowiedzią w nocy obserwowaliśmy falę umocnienia USD.


„Podwyżka stóp niezbędna w najbliższym czasie” – dolarowe byki zadowolone

Brainard, która w 2015 i 2016 roku aktywnie walczyła ze zbyt szybkim przejściem polityki pieniężnej w etap zacieśniania, obecnie zmienia swoje nastawienie na bardziej jastrzębie. Podczas wykładu na Uniwersytecie Harvarda poruszyła kilka istotnych kwestii:

  • Problemy Europy i Chin z ostatnich dwóch lat zaczynają się luzować, ułatwiając proces podwyżek stóp
  • Cele dotyczące zatrudnienia oraz inflacji są coraz bliższe realizacji pozwalając na stopniowe zmiany stóp procentowych
  • Ryzyko dotyczące prognoz gospodarczych jest zbilansowane
  • Jak na razie będzie opowiadać się za utrzymaniem obecnej wielkości bilansu finansowego FED, dążąc do jego redukcji dopiero w momencie gdy stopy znajdą się na wyższym poziomie

Co prawda wypowiedź Lael Brainard nie była tak mocna jak Williama Dudleya, który wczoraj skradł show nawet samemu Donaldowi Trumpowi, jednak kolejny centrysta przechodzący na jastrzębią stronę na pewno wspiera oczekiwania odnośnie „szybkiej” podwyżki stóp procentowych.

W pierwszej godzinie czwartkowej sesji na parach z dolarem amerykańskim obserwowaliśmy dynamiczniejsze wzmocnienie, a następnie kontynuację aprecjacji w kolejnych godzinach. Przykładowo USD/JPY zyskiwał ponad 40 pipsów rozrysowując nowe krótkoterminowe maksima, które pogłębił w trakcie europejskiego poranka pokonując 114.00:

USD/JPY H4

Notowania pary EUR/USD zatrzymały się natomiast na wysokości wsparcia 1.0520 oraz linii trendu przechodzącej w tym samym miejscu. Wsparcie w ostatnich dniach zaczyna budować sobie coraz większe znaczenie:

EUR/USD H1

Sprawdź ofertę brokera Tickmill i już teraz skorzystaj z zerowych spreadów oraz weź udział w konkursie na rachunkach demo o realną gotówkę. Więcej szczegółów ofertowych znajdziesz bezpośrednio pod linkiem.

Uzyskaj dostęp do szerokiej gramy instrumentów Forex, CFD, indeksów giełdowych, surowców oraz metali szlachetnych z jednymi z najniższych spreadów na rynku.

Dane z Australii i Szwajcarii zawodzą

Do tej pory w kalendarzu sesji z 2 marca obserwowaliśmy dwie istotniejsze publikacje makro. Wyniki bilansu handlowego Australii z godziny 01:30 oraz szwajcarskiego PKB z 07:45. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku rezultaty nie należą do najbardziej zadowalających.

Styczniowy bilans handlowy osuwał się do 1,302 mld USD przy założeniu utrzymaniua poziomu 3,800 mld USD. W połączeniu z wystąpieniem przedstawicieli FED dało to w nocy silniejszy ruch spadkowy na Aussie. Deprecjacja nie jest kontynuowana i cena porusza się wewnątrz formacji klina:

AUD/USD H1

Jeżeli chodzi natomiast o szwajcarski produkt krajowy brutto za Q4 2016 to w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej dynamika osuwała się bardzo mocno do 0,6% (prognoza 1,3%, poprzednio 1,4% po wzrostowej rewizji). W porównaniu z Q3 2016 również mocne spowolnienie do 0,1% (prognoza 0,5%).

Jak można się spodziewać nie wywołało to zadowolenia inwestorów powiązanych z frankiem szwajcarskim i notowania USD/CHF od początku dnia zyskują około 30 pipsów.

Czwartkowy kalendarz makroekonomiczny – na co uważać?

Przygotowując się do czwartkowego handlu nie możemy zapomnieć o kalendarzu makro. Najważniejsze dane pojawią się o 10:30 – PMI UK, 11:00 – europejskie CPI oraz o 14:30 – kanadyjskie PKB:

Źródło: pl.investing.com

Piątek upłynie natomiast standardowo pod hasłem odczytów PMI usługowego według IHS Markit.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here