Naga MarketsOd czasu ostatniego wielkiego dołka na wykresie S&P500 minęło trochę ponad 3000 dni. W trakcie tych ośmiu lat jeden z najważniejszych światowych indeksów zyskał niemal 273%. Po największym kryzysie naszych czasów z przełomu lat 2008/2009 nie ma już praktycznie śladu. Przyzwyczailiśmy się do wspomaganej przez banki centralne hossy na rynkach. Tymczasem Morgan Stanley, Citi oraz HSBC wieszczą jej rychły koniec…


Wszystko z powodu cyklu gospodarczego. Analitycy banków przekonani są, że znajdujemy się obecnie w ostatnim jego etapie, po którym przyjdzie głęboka przecena akcji, obligacji czy surowców.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rynek kapitałowy stał się mniej skorelowany z rynkiem walutowym, ten z kolei reaguje lżej na działania banków centralnych, podobnie jak wszystko stało się mniej wrażliwe na zmiany cen ropy naftowej. Rynek ignoruje wycenę fundamentalną i spływające dane z gospodarki… – stwierdził w wtorkowej publikacji Andrew Sheets, jeden z głównych analityków rynkowych Morgan Stanley.

Sheets wskazuje również na ekstremalnie niską korelację pomiędzy najpopularniejszymi aktywami. Zjawisko to może być niebezpieczne, gdyż podczas wydłużonego okresu hossy coraz większa liczba inwestorów zauważając brak korelacji, będzie racjonalizować swój byczy pogląd w inny sposób. W momencie gdy większość rynku zamiast analizować dane fundamentalne zaczyna wierzyć w nieprzerwane wzrosty, wówczas dochodzi do gwałtownych załamań. Model stworzony przez Morgan Stanley doskonale obrazuje problem:

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 23 sierpnia

Punktualnie o 9:00 powinno rozpocząć się wystąpienie Mario Draghiego. Prezes Europejskiego Banku Centralnego weźmie udział w ceremonii otwarcia szóstej już edycji Spotkania Przedstawicieli Nauk Ekonomicznych w Londau, w Niemczech. Z tej okazji wygłosi mowę wstępną do całego wydarzenia.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

O godzinie 9:50 poznamy wstępne wyliczenia niemieckiego manufacturing PMI za sierpień. Prognozy mówią o spadku wartości wskaźnika do poziomu 57,7 z 58,1 poprzednio. Dziesięć minut później swoje szacunki PMI opublikuje Eurostat. Wskaźniki dla strefy euro w sierpniu, podobnie jak niemieckie powinny lekko zniżkować.

Korzystasz już z kalendarza makroekonomicznego Comparic

Sesja amerykańska to przede wszystkim zaplanowana na godzinę 15:45 publikacja szacunków PMI za sierpień. Kwadrans później poznamy najnowszy, lipcowy raport dotyczący liczby sprzedanych nieruchomości w Stanach. Prognozy raportu mówią o 612 tys. podpisanych umów.

Dzień symbolicznie zakończą, publikowane co tydzień dane EIA. Rynek nadal wierzy w spadki zapasów ropy naftowej. W ubiegłym tygodniu, według prognoz, z amerykańskich magazynów ubyło 3,45 mln baryłek surowca.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here