Naga Marketslogo mfw na szybie imfSesja azjatycka upłynęła wyjątkowo spokojnie. Nie planowano żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych. Najciekawszą wiadomością były doniesienia z Chin dotyczące spotkania prezydenta z czołowymi przedstawicielami chińskiej partii. W trakcie sesji europejskiej czekamy przede wszystkim na dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii, polską sprzedaż detaliczną oraz odczyt nastroju ekonomicznego w Niemczech. MFW zdecydował się obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego na 2019 rok.

Xi ostrzega partię przed poważnymi problemami

W Chinach miało miejsce nietypowe spotkanie liderów politycznych kraju. Prezydent Xi Jinping spotkał się w Pekinie z ministrami oraz liderami prowincji. Powiedział między innymi, że Partia Komunistyczna musi zwiększyć działania w celu „zapobiegnięcia i rozwiązania poważnego ryzyka”. Wśród potencjalnych problemów wymienił wiele czynników, od polityki i ideologii, przez gospodarkę, środowisko, aż do sytuacji zewnętrznej.

„Partia ma przed sobą długoterminowy i złożony test dotyczący utrzymania władzy, przeprowadzenia reform i otwarcia się na zewnątrz, by stać się gospodarką kierowaną przez rynek” – powiedział chiński prezydent. „Nasza partia stoi obecnie przed poważnymi zagrożeniami związanymi z brakiem ducha, niedoborem umiejętności, zdystansowaniem od społeczeństwa oraz pasywnością i korupcją”.

Spotkanie odbyło się tego samego dnia, gdy Chiny podały informację o najsłabszym tempie wzrostu gospodarczego od czasu kryzysu finansowego. Xi obawia się, że dekady dynamicznego rozwoju gospodarczego, który pomógł rządowi przetrwać większość innych komunistycznych reżimów, kończą się.

chinskie PKB
Xi rozumie, że Chiny potrzebują reform

MFW obawia się o handel

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy dla wzrostu gospodarczego na ten rok. Jako powód podano napięcie handlowe oraz wzrost amerykańskich stóp procentowych. MFW w poniedziałek ogłosiło, że wzrost globalnego PKB w 2019 roku powinien wynieść 3,5% w porównaniu do 3,7% w 2018 roku i październikowej prognozy na poziomie 3,7%.

Instytucja pozostawiła prognozę wzrostu gospodarczego USA na poziomie 2,5%. Do obniżki doszło jednak w strefie euro, z 1,8% do 1,6%. MFW spodziewa się również, że chińskie PKB w tym roku wzrośnie jedynie o 6,2%, najmniej od 1990 roku.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 22 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 22.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here