Naga Marketsslowo inflation napisane kredą na czarnej tablizyPoniedziałkowa sesja, pomimo względnie bogatego kalendarza makroekonomicznego i mocnego początku, okazała się raczej senna – szczególnie na giełdowych parkietach. Wzrost zmienności w minionym tygodniu spowodował, że na wczorajsze zmiany w wycenach indeksów giełdowych patrzyliśmy znudzonym wzrokiem, a zdecydowanie więcej emocji generował rynek walutowy. Poniedziałek przyniósł nam wyraźną lukę w notowaniach funta, wtorek z kolei przynosi aprecjację dolara nowozelandzkiego. 


NZD pozostaje jedyną walutą, która zyskuje w stosunku do dolara amerykańskiego. Po nocnej publikacji CPI NZD znajduje się 0,21% wyżej. Najwięcej w stosunku do USD traci japoński jen:

Histogram przedstawiający procentowe zmiany kursów walut w stosunku do dolara amerykańskiego
źródło: finviz.com

Dolarowi nowozelandzkiemu bez wątpienia pomaga nocna publikacja zmiany poziomu inflacji konsumenckiej w trzecim kwartale tego roku. W ujęciu kwartalnym dynamika CPI wzrasta do poziomu 0,9% wobec prognoz na poziomie 0,7%. Jest to najwyższy odczyt wskaźnika od Q1 2017 roku.

Histogram zmian w poziomie CPI w Nowej Zelandii na przestrzeni lat 2014-2018
Zmiana poziomu inflacji konsumenckiej w Nowej Zelandii (r/r). |źródło: www.stats.govt.nz

Pozytywnie zaskakuje również zmiana CPI w ujęciu rocznym – tu mamy do czynienia z wzrostem indeksu o 1,9% wobec prognoz na poziomie 1,7%. Ostatni raz z tak wysokim odczytem CPI w skali rok do roku mieliśmy w trzecim kwartale 2017.

NZDUSD testuje zniesienie Fibonacciego

Pozytywnego wydźwięku danych nie zagłuszyła nieco mniej optymistyczna ocena inflacji okiem Reserve Bank of New Zealand. Korzystając z własnych modeli obliczeń RBNZ doszedł do wniosku, że CPI w trzecim kwartale tego roku wzrosło jedynie o 1,7% w stosunku do odpowiadającego okresu sprzed roku. Oznacza to brak zmian względem ostatniego odczytu.

NZDUSD dość żywiołowo zareagował na najnowsze dane zyskując w trakcie pierwszych piętnastu minut po ich publikacji nieco ponad 50 pips lub 0,77%. Para przetestowała zniesienie 61,8 ostatniego ruchu spadkowego rozpoczętego 21 września i trwającego do 7 października. Na tym jednak siła byków się wyczerpała, bowiem przez resztę sesji azjatyckiej NZDUSD powoli korygował nocny impuls, powracając w rejon 0,6560 i znajdującego się tam zniesienia 50%:

wykres NZDUSD H1 z nałożoną siatką Fibonacciego
źródło: TradingView

Minutki RBA przyjęte ze spokojem

Sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Reserve Bank of Australia (tzw. minutki) nie zaskoczyło. Brak zmian w dotychczasowej retoryce Banku i kilka niewielkich poprawek w stosunku do poprzednich publikacji spowodował, że na parach z AUD próżno szukać dynamicznych ruchów. Najważniejsze punkty dzisiejszych minutek przedstawiono poniżej. Pełny zapis sprawozdania RBA można znaleźć w tym miejscu.

  • członkowie Banku zgadzają się co do tego, że utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie będzie gwarantować stabilność i zaufanie,
  • kolejnym krokiem RBA będzie najprawdopodobniej podwyżka stóp; brak prognoz na zmiany w najbliższym czasie,
  • najnowsze modele wskazują, że spadek wyceny AUD na rynku wspomoże wzrost gospodarczy w Australii,
  • RBA zauważa niewielki wzrost w kosztach kredytu banków komercyjnych, jednak te wciąż pozostają niskie,
  • dane wskazują na solidny wzrost w Q3 2018, 
  • średni poziom zarobków wciąż słaby; wywiera spadkową presję na inflację,
  • wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami to ważny czynnik ryzyka dla gospodarki światowej.

AUDUSD wybija dołem formację zwyżkowego klina w którym para poruszała się od połowy zeszłego tygodnia.

Wykres AUDUSD H1 z nałożoną siatką Fibonacciego
źródło: TradingView

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 16 października

kalendarz makroekonomiczny na wtorek 16 października

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here