Naga MarketsDziś szykuje się raczej spokojna sesja. W Europie nie zaplanowano publikacji żadnych istotnych danych makroekonomicznych. Po południu poznamy wartość wskaźnik PMI Ivey w Kanadzie. Wczoraj wieczorem swoje wystąpienie miał prezes FED. Chińczycy nadal mają wolne, wrócą dopiero w poniedziałek. Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie podjęta w Meksyku i Indiach. Australia notuje kolejny miesiąc nadwyżki handlowej.

Jastrzębi Powell

Prezes FED jest bardzo zadowolony z obecnego stanu gospodarki. Szczególnie cieszy go osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2% oraz najniższe bezrobocie od 20 lat. Ogólnie rzecz biorąc, uwarunkowania gospodarcze są bardzo pozytywne. Zadaniem FED jest teraz pomoc w utrzymaniu obecnego sentymentu wzrostowego w gospodarce. Dynamika może utrzymać się jeszcze przez jakiś czas.

FOMC będzie stopniowo podnosił stopy i pilnował, żeby inflacja nie uciekła w żadną stronę. W najbliższej przyszłości stopniowo powinny wzrastać również płace. FED czeka jeszcze długa droga do osiągnięcia neutralnych stóp, wciąż są one w fazie akomodacyjnej.

Ogólny przekaz Powella nie jest niespodzianką, stan amerykańskiej gospodarki wygląda najlepiej od lat. Słowa prezesa FED doprowadziły do umocnienia dolara. EURUSD spadł w nocy poniżej pułapu 1,15 i obecnie znajduje się w okolicach 1,1470.

Dolar od wczoraj umocnił się w stosunku do euro

Pozytywne dane z Australii

Australia kolejny miesiąc zakończyła nadwyżką handlową. To już ósmy odczyt na plusie z rzędu. Nadwyżka wyniosła 1,64 mld AUD przy oczekiwaniach na poziomie 1,43 mld AUD. To lepszy wynik niż w poprzednim miesiącu, gdy bilans wyniósł 1,548 mld AUD (zrewidowany minimalnie w dół z 1,551 mld AUD). Eksport w skali miesiąca wzrósł o 1%.

Sytuacja handlowa Australii wygląda bardzo solidnie

Australia po długim okresie deficytu handlowego w końcu ustabilizowała swoją nadwyżkę. Dziwi jednak fakt, że gdy w przeszłości dane zaskakiwały negatywnie, to dolar australijski osłabiał się. Teraz świetne publikacje wcale nie pomagają Aussie. Wygląda na to, że traderzy nie będą pewni co do siły AUD, dopóki RBA nie zasygnalizuje gotowości do normalizowania polityki monetarnej. Na taki ruch poczekamy jednak prawdopodobnie do 2020 roku.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 4 października

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here