Naga MarketsBieżący tydzień obfituje w wiele istotnych wydarzeń makroekonomicznych. Chociaż 1 listopada jest w Polsce dniem wolnym, to światowe rynki działają nieprzerwanie. W środowym kalendarzu znowu pojawia się wiele istotnych publikacji – wśród nich „małe NFP” autorstwa ADP i przede wszystkim podsumowanie listopadowego posiedzenia FOMC. Czy rynki powinny obawiać się dodatkowej zmienności?


Wszyscy czekają na grudzień, listopad bez fajerwerków

Ostatnie posiedzenie FOMC, które miało miejsce we wrześniu było prawdziwym rollercoasterem dla dolara amerykańskiego. Po publikacji oświadczenia polityki pieniężnej USD stał się najsłabszą walutą sesji, by po konferencji prasowej odbić w przeciwnym kierunku i ugruntować swoją pozycję najsilniejszego waloru dnia.

Tym razem analitycy nie spodziewają się jednak tak silnych emocji. Szansa na podwyżkę w listopadzie jest obecnie wyceniana na zaledwie 2%, natomiast w przypadku posiedzenia zaplanowanego na 13 grudnia, prawdopodobieństwo to wynosi już ponad 96%. Inwestorzy czekają więc z niecierpliwością na przyszły miesiąc, o czym FED doskonale wie. Aby nie burzyć rynkowych nastrojów, listopadowe posiedzenie najprawdopodobniej nie przedstawi nic istotnego pod względem dotychczasowej polityki pieniężnej. Zaskoczeniem byłby dla nas również fakt przekazania przez Janet Yellen dokładniejszych instrukcji wyprzedzających odnośnie grudniowej podwyżki, co z pewnością wpłynęłoby na umocnienie USD.

O małej istotności dzisiejszego posiedzenia świadczy również fakt, że w agendzie zabrakło miejsca na konferencję prasową. Gdy takowa nie jest organizowana rynki są niemal pewne, że FOMC nie ma nic ważnego do ogłoszenia. Jednocześnie należy pamiętać, że decyzja w sprawie stóp zostanie opublikowana godzinę wcześniej niż zwykle, czyli o 19:00. Jest to spowodowane różnicami w zmianie czasu z letniego na zimowy w Europie i w USA, o czym pisaliśmy między innymi tutaj.

Brak konferencji prasowej nie oznacza jednak, że na dolarze w tym tygodniu zabraknie zmienności. Jeżeli nie wywoła jej samo podsumowanie posiedzenia FOMC (podczas którego zawsze należy zachować szczególną ostrożność), to sytuację niezaprzeczalnie odwróci jutrzejsze posiedzenie BoE, czy też piątkowe NFP. W przeciągu najbliższych dni Donald Trump ma ogłosić również swojego kandydata na zastępczynię Janet Yellen w Kongresie. Jak na razie na pozycję lidera zdaniem spekulacji mediów ekonomicznych wysunął się Jerome Powell.

EUR/USD D1 przed FOMC – test poziomu 1.16 nadal trwa

NZD na razie najsilniejszy – wszystko dzięki danym

Na kilkanaście godzin przed posiedzeniem FOMC na rynku występuje relatywny spokój. Najsilniej zyskuje NZD (wobec USD), co jest reakcją na publikowane wczoraj wieczorem dane z lokalnego rynku pracy.

Finviz.com

Stopa bezrobocia osuwała się do poziomu 4,6% z 4,8%, przy korzystnej dynamice zatrudnienia +2,2% mdm (prognoza +0,8%, poprzednio -0,2%).

NZD/USD D1

Uwaga na pozostałe dane w kalendarzu

Oprócz samego podsumowania posiedzenia FOMC o godzinie 19:00, w kalendarzu pojawia się jeszcze kilka istotnych publikacji z UK i USA, które przedstawia poniższy kalendarz.

Źródło: pl.investing.com

Ponownie zwróćmy uwagę na fakt, że z powodu różnic w zmianie czasu, dane makroekonomiczne ze Stanów pojawią się o godzinę wcześniej. Najistotniejsze z nich to raport z rynku pracy ADP i zapasy ropy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here