Naga Markets

Kurs dolara USD czeka na FOMC, CAD na Bank Kanady. Polityka monetarnaEuro spadło na jednomiesięczne minima, gdy napięcia między Rosją a Zachodem w sprawie Ukrainy przyciągnęły inwestorów do dolara, w obliczu zbliżającego się podsumowania dwudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed), w ramach którego instytucja ma ujawnić szczegóły swoich planów zacieśnienia polityki monetarnej.

  • W środę handel odbywa się bez giełdy australijskiego z powodu obchodów Dnia Australii
  • W kalendarzu makroekonomicznym oprócz posiedzenia Fed znajduje się również decyzja Banku Kanady (16:00) oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz o zapasach ropy naftowej
  • FOMC podsumuje swoje dwudniowe posiedzenie o 20:00, a o 20:30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem Jerome Powella
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Rynek patrzy na Rosję i Ukrainę oraz Rezerwę Federalną

Zachodni przywódcy zintensyfikowali przygotowania do ewentualnej rosyjskiej akcji militarnej na Ukrainie, podczas gdy Moskwa z wielkim niepokojem obserwuje jak 8,5 tys. żołnierzy USA zostało postawionych w stan gotowości w przypadku eskalacji konfliktu.Napięcia są cały czas wysokie po tym, jak NATO poinformowało w poniedziałek, że znajduje się w najwyższym stanie gotowości i wzmacnia Europę Wschodnią większą ilością okrętów i myśliwców w odpowiedzi na gromadzenie wojsk przez Rosję w pobliżu granicy z Ukrainą.

Rubel odbił się i umocnił o 0,54% do 78,88 za dolara, po tym jak wcześniej osłabił się do ponad 14-miesięcznego minimum. Para walutowa USD/RUB jednak nadal trzyma się historycznie bardzo wysokich poziomów.

Napięcia na Ukrainie naraziły kurs euro i Europę, szczególnie w kwestii energii, ale siła dolara ma więcej wspólnego z zacieśnianiem polityki Fed, powiedział Alvise Marino, dyrektor strategii walutowej w Credit Suisse.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 168)

Kurs dolara czeka na środową decyzję Fedu

– Rynek wyceniał jedną podwyżkę stóp przez Fed w 2022 r. Teraz wyceniamy cztery. To jest ostatecznie główny czynnik napędzający siłę kursu dolara, którą obserwowaliśmy przez ostatnie trzy miesiące. Przyspieszyło to nieco w związku ze słabością szerokich rynków akcji i apetytem na ryzyko, które obserwujemy w szczególności od ostatniej środy – powiedział.

Siła dolara wskazuje na jego rolę jako ostatecznej bezpiecznej przystani, dodał Marshall Gittler, szef działu badań inwestycyjnych w BDSwiss Holding Ltd.

Waluty zazwyczaj zyskują, gdy oczekuje się wzrostu stóp procentowych i spadają, gdy oczekiwania co do przyszłych podwyżek stóp rosną, powiedział Gittler. “Nie chodzi tylko o to, że kurs dolara wzrósł w okresie braku ryzyka, ale również o to, że wzrósł nawet wtedy, gdy oczekiwania co do zacieśnienia przez Fed zostały ograniczone”.

XTB

W sytuacji, gdy inne banki centralne również są gotowe do podniesienia stóp, zmienność dolara zmniejszyła się, ponieważ indeks zmienności Cboe (VIX) dla akcji S&P 500 podwoił się do tej pory w 2022 roku, powiedział Marino.

Kurs dolara USD czeka na FOMC, CAD na Bank Kanady. Polityka monetarna
VIX, zwany indeksem zmienności oraz również indeksem rynkowego strachu, znalazł się na najwyższych poziomach od października ubiegłego roku

Indeks dolara stracił rośnie nieznacznie w trakcie środowej sesji i utrzymuje się nad poziomem 96 punktów, w momencie gdy kurs euro oddaje marginalne 0,05% i testuje 1,1295. W trakcie wtorkowej sesji para walutowa EUR/USD chwilowo osuwała się jednak do poziomu 1,1263 i testowała miesięczne dołki:

Kurs dolara USD czeka na FOMC, CAD na Bank Kanady. Polityka monetarna
Para walutowa EUR/USD znalazła się przez chwilę we wtorek na najniższych poziomach od 22 grudnia, wykres H4

Fed może doprecyzować plany podniesienia stóp procentowych i zmniejszyć swoje udziały w amerykańskich obligacjach skarbowych i papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką, które powiększyły jego bilans do około 9 bilionów dolarów. Dwudniowe posiedzenie Fed kończy się dzisiaj i zostanie podsumowane o godzinie 20:00 czasu polskiego.

Analitycy mają mieszane poglądy co do spotkania, Deutsche Bank sygnalizuje potencjalnie jastrzębią niespodziankę w nadchodzących miesiącach, z nawet sześcioma lub siedmioma podwyżkami w tym roku.

Analitycy ING twierdzą jednak, że jeśli redukcja bilansu Fed będzie stanowić główny czynnik normalizacji polityki, to może to obniżyć prognozy dotyczące liczby podwyżek stóp.

Kontrakty terminowe funduszy federalnych w pełni uwzględniają zacieśnienie stóp o ćwierć punktu na marcowym posiedzeniu Fed oraz trzy kolejne w 2022 roku.

Frank szwajcarski spadł o 0,29% w stosunku do euro we wtorek i osiągnął poziom 1,0379, odbijając od wielomiesięcznych minimów testowanych w poniedziałek. W środę na szerokim rynku FX nie widać jak na razie większej zmienności, a do dolara najsilniej rosnąca CAD oraz AUD dodając do swojej wartości około 0,1%.

Bank Kanady nie zmieni stóp w środę. Jak zareaguje USD/CAD?

Bank Kanady (Bank of Canada, BoC) prawdopodobnie pozostawi benchmarkową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, kiedy ogłosi swoją decyzję w środę o 16:00, na kilka godzin przed decyzją FOMC. Bank centralny opublikuje swój kwartalny Raport Polityki Pieniężnej (MPR) wraz z oświadczeniem w sprawie stóp. Konferencja prasowa prezesa Tiffa Macklema odbędzie się o 17:15.

Na ostatnim posiedzeniu w 2021 r. w grudniu, BoC ogłosił brak zmian w ustawieniach polityki monetarnej i powiedział, że nie widzi możliwości podwyżki stóp do połowy 2022 r., ostrzegając, że wariant omikron koronawirusa stworzył “nową niepewność”.

Styczniowe ogłoszenie polityki może zaskoczyć rynki podwyżką stóp o 25 punktów bazowych w obliczu solidnych wyników gospodarczych Kanady w ostatnim kwartale, twierdzą analitycy.

Rynki wyceniają obecnie około 70% prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 punktów bazowych na tym posiedzeniu, zwłaszcza po grudniowych danych o inflacji, które wskazują na 30-letni rekord poziomie 4,8%. Gwałtownie rosnące ceny domów pozostają zmartwieniem dla banku centralnego, który mógłby podjąć działania mające na celu powstrzymanie rosnącej dynamiki cen.

USD/CAD koryguje się z trzytygodniowych maksimów na 1,2702. Dolar amerykański umacnia się dalej wśród odbijających rentowności obligacji skarbowych, jako że kryzys rosyjsko-ukraiński spowodowany niechęcią do podejmowania ryzyka nieco się ochładza. Ponowny wzrost cen ropy naftowej stanowi pewne wsparcie dla byków CAD w okresie poprzedzającym decyzję Banku Kanady w sprawie stóp procentowych.

Kurs dolara USD czeka na FOMC, CAD na Bank Kanady. Polityka monetarna
USD/CAD porusza się obecnie na wysokości lokalnego wsparcia 1,26

– Podwyżka stóp wspiera CAD, ale uwaga na ryzyka zewnętrzne. Rynki wyceniają obecnie około 70% implikowanego prawdopodobieństwa, że BoC podniesie stopy w środę. Oznacza to, że dolar kanadyjski może zyskać na podwyżce stóp, gdyż uzasadniłoby to obecne agresywne oczekiwania rynków dotyczące zacieśnienia, które zakładają podwyżki o około 125 pb w 2022 r. – komentują analitycy ING.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones index | gpw xtb | alior giełda | famur akcje kupno | notowania pkobp | funt online | benefit akcje notowania |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here