Naga Markets

Dolar patrzy na Fed, kurs funta na Bank Anglii i jen na Bank JaponiiRynki finansowe w tym tygodni oczekują kolejnych ważnych posiedzeń banków centralnych w tym tygodniu, w tym Rezerwy Federalnej (Fed), Banku Anglii (BoE) oraz Banku Japonii (BoJ). Dolar amerykański oddaje część swoich zeszłotygodniowych zysków w poniedziałek, z czego próbują korzystać kurs funta oraz jena. Wzrosty w poniedziałkowy poranek są jednak dosyć skromne.

  • W poniedziałkowy poranek najsilniej rosną waluty Antypodów: NZD oraz AUD, które zyskują ponad 0,3%.
  • Reszta rynku walutowego pozostaje stabilna, a euro, funt i dolar czekają na posiedzenia głównych banków centralnych.
  • Sesja azjatycka przebiegała spokojnie, między innymi w związku ze świętem w Japonii.

Fed, BoE i BoJ w tym tygodniu. Jak zareagują kursy walut?

Piątkowe posiedzenie Banku Japonii jest najważniejszym wydarzeniem tygodnia na rynkach azjatyckich, po tym jak prezes Kazuo Ueda podsycił spekulacje na temat rychłego odejścia od ultra luźnej polityki pieniężnej.







To sprawiło, że BoJ stał się wyróżniającym się wydarzeniem w tygodniu wypełnionym posiedzeniami banków centralnych. Inwestorzy zakładają, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych wykona jastrzębią pauzę w środę, a Bank Anglii prawdopodobnie podniesie stopy procentowe po raz ostatni w czwartek.

Jen zyskuje skromne 0,13% w stosunku do dolara i porusza się między 147,63 a 147,88, a rynki w Japonii pozostają zamknięte z powodu święta narodowego (Dzień Szacunku dla Starszych). W ciągu kilku dni od wypowiedzi Uedy na temat wczesnego odejścia od ujemnych stóp procentowych, jen spadł o 1,3%, a straty w 2023 r. przekroczyły 11%.

Dolar patrzy na Fed, kurs funta na Bank Anglii i jen na Bank Japonii
Notowania USD/JPY silnie rosną w tym roku. Źródło: Tradingview.com

Carol Kong, ekonomistka Commonwealth Bank of Australia, spodziewa się, że jen będzie niestabilny przed posiedzeniem i że inwestorzy mogli potencjalnie błędnie zinterpretować komentarze Uedy. Ostatni okres słabości japońskich płac i cen może również ulec złagodzeniu i zepchnąć BoJ dalej od celu inflacyjnego, a argumenty za zacieśnieniem polityki nadal nie są zbyt mocne, powiedziała Kong.

– Jeśli chodzi o kierunek ruchu, USD/JPY może zdecydowanie podążać w górę, zwłaszcza jeśli gubernator Ueda będzie brzmiał gołębio i rozwiał nadzieje na zacieśnienie polityki na nadchodzącym posiedzeniu – dodała.

Wei-Liang Chang, analityk walutowy i kredytowy w DBS Bank, twierdzi natomiast, że Bank Japonii może udzielić wskazówek, kiedy jego polityka ujemnych stóp procentowych zostanie odwrócona i jaka będzie ścieżka podwyżek stóp po tym terminie.

– Oczekiwanie na nowe wytyczne dotyczące stóp procentowych BOJ może wesprzeć jena przed datą spotkania, a posiedzenie FOMC również przyczyni się do zmienności w tym tygodniu – powiedział Chang.

Kurs dolara traci na początku tygodnia

Indeks dolara spada obecnie o 0,14% i wynosi 105,19 pkt., a euro wzrosło o 0,12% do 1,0705 dol. Funt szterling był ostatnio notowany na poziomie 1,2395 dol., co oznacza wzrost o 0,17% w ciągu dnia.

Dolar patrzy na Fed, kurs funta na Bank Anglii i jen na Bank Japonii
Notowania indeksu dolarowego DXY na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Inwestorzy spodziewają się, że znaczne rozbieżności we wzroście gospodarczym i rentownościach utrzymają kurs dolara na wysokim poziomie, szczególnie w stosunku do euro. Funt szterling spadł o prawie 6% w stosunku do zielonego od połowy lipca, podczas gdy euro o ponad 5% w związku ze spowolnieniem brytyjskiego rynku pracy i gospodarki oraz gospodarki strefy euro.

W międzyczasie, rentowności amerykańskich obligacji skarbowych rosną, a dwuletnie przekraczają próg 5% i wzrosły w tym miesiącu o 25 punktów bazowych, napędzane rosnącymi wydatkami rządowymi i oczekiwaniem, że Fed utrzyma stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas, aby powstrzymać inflację, która wciąż przekracza cel. Zeszłotygodniowe dane o sprzedaży detalicznej w USA odegrały pewną rolę, jeszcze bardziej zmniejszając szanse na recesję.

Kontrakty terminowe wyceniają prawie zerowe szanse na to, że Fed podniesie stopy procentowe pod koniec dwudniowego posiedzenia w przyszłą środę.

Co zrobi Bank Anglii i jak zareaguje kurs funta?

Z kolei Bank Anglii prawdopodobnie podniesie stopy procentowe po raz piętnasty i podniesie referencyjne koszty finansowania zewnętrznego do 5,5%, a rynki już oczekują przerwy w masowym cyklu zacieśniania, którego decydenci obawiają się o schłodzenie gospodarki.

Dane o inflacji w Wielkiej Brytanii za sierpień również zostaną opublikowane w środę, tuż przed posiedzeniem.

Tymczasem ceny ropy dodatkowo komplikują dylematy banków centralnych związane ze wzrostem i inflacją. Ropa jest również na dobrej drodze do największego kwartalnego wzrostu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w pierwszym kwartale 2022 roku.

Kontrakty terminowe na ropę Brent znajdują się na 10-miesięcznych maksimach powyżej 93 dol. za baryłkę, po odnotowaniu trzeciego tygodniowego wzrostu podaży, na czele z cięciami produkcji w Arabii Saudyjskiej i pewnym optymizmem co do chińskiego popytu.

Polski złoty w tym rozrachunku wypada bardzo słabo i znajduje się w gronie walut, które najsilniej tracą do dolara od początku roku. Gorzej od nas wypada tylko rupia indyjska, rosyjski rubel, brazylijski real, turecka lira, czy też argentyńskie peso.



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem