Naga MarketsKurs dolara czeka na FOMC. Czy USDPLN znowu wzrośnie?
Jerome Powell, prezes FED

W poniedziałek kurs dolara amerykańskiego utrzymuje się w pobliżu najsilniejszego poziomu od początku kwietnia w stosunku do euro, ponieważ rynki finansowe oczekują na posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w tym tygodniu w celu uzyskania wskazówek na temat harmonogramu ograniczania bodźców polityki pieniężnej mających stymulować gospodarkę. Podsumowanie posiedzenia będzie miało miejsce w środę o godzinie 20:00.

Kurs dolara czeka na posiedzenie FOMC. Czy USD może ponownie się umocnić?

Greenback znalazł się również blisko 12-dniowego maksimum w stosunku do bezpiecznego jena, ponieważ rekordowo mocne amerykańskie rynki akcji zwiększyły sentyment do ryzyka.Indeks dolara, który mierzy siłę waluty w stosunku do sześciu głównych konkurentów na rynku Forex, testował 92,920 na początku tygodnia, spadając z zeszłotygodniowego ponad trzymiesięcznego maksimum na poziomie 93,194. Wciąż jednak rośnie o 3,8% od najniższego poziomu z 25 maja, ponieważ poprawiająca się sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych wzmocniła perspektywy na rozpoczęcie przez Rezerwę Federalną (Fed) ograniczania skupu aktywów już w tym roku.

Commonwealth Bank of Australia przewiduje, że kurs dolara może nadal umacniać się w tym tygodniu, ponieważ istnieje możliwość, że Fed zbliży się o krok do taperingu na zakończenie swojego dwudniowego posiedzenia w środę.

– Oczekujemy, że FOMC usunie slowo „substantial” (znaczny) ze zdania mówiącego o „znacznym dalszym postępie” w swoich wskazówkach dotyczących niezbędnych warunków dla rynku pracy przed usunięciem wsparcia monetarnego. Będzie to sygnałem, że FOMC wierzy, iż wkrótce pojawi się okazja do do zacieśniania programu skupu aktywów – napisał strateg CBA Joseph Capurso w nocie klienckiej.

Ryzykiem dla takiej perspektywy jest wzrost liczby zachorowań na Covid-19 w Stanach Zjednoczonych, po tym jak Fed na ostatnim posiedzeniu 16 czerwca zrezygnował z odniesienia do koronawirusa jako czynnika hamującego gospodarkę.

Indeks dolara zyskał 0,2% w zeszłym tygodniu, korzystając ze statusu bezpiecznej przystani w obawie, że wzrost liczby zakażeń szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Delta może wykoleić globalne ożywienie, ale zniwelował te zyski po tym, jak dobre wyniki spółek z USA podniosły rynek akcji.

Kurs euro uznaje wyższość dolara. EUR/USD poniżej 1,18 dol.

Dolar na początku nowego tygodnia notowany jest bez większych zmian w stosunku do euro, na poziomie 1,17655, blisko zeszłotygodniowego dołka 1,1752, który ostatni raz był testowany 5 kwietnia. Euro w czerwcu mocniej traciło do amerykańskiej waluty, w lipcu utrzymując wspomnianą tendencję. Para EUR/USD jednak trzyma się w bezpiecznej odległości od testu głównego wsparcia, a mianowicie dołków z marca na wysokości poziomu 1,17 dol.

invest

Gdzie indziej, dolar australijski spadł o 0,1% do 0,7356 dol., po tym jak w zeszłym tygodniu spadł do prawie ośmiomiesięcznego minimum 0,72895, ponieważ połowa populacji kraju została zamknięta w ramach nowego lockdownu.

Kurs funta brytyjskiego wynosi 1,3745 dol., czyli niewiele się zmienił w porównaniu z zeszłym tygodniem, kiedy to odbił się aż do 1,3787 dol. z prawie sześciomiesięcznego dołka osiągniętego zaledwie dwa dni wcześniej.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here