Naga MarketsCreative Commons License Author: Anthony Quintano

W czwartek, 23 listopada wypada jedno z najbardziej ikonicznych amerykańskich świąt – Święto Dziękczynienia. Nowojorska giełda będzie dziś świecić pustkami, a piątek upłynie już w iście weekendowym tonie, ponieważ na NYSE odbędzie się zaledwie pół sesji. W związku z świętem w Stanach Zjednoczonych inwestorzy zwracają swoją uwagę na Europę i problemy regionu. 


A największym z nich jest obecna sytuacja polityczna w Niemczech. Brak porozumienia w sprawie tak zwanej Jamajki sprawia, że obecnie pełniąca obowiązki kanclerz Angela Merkel stoi przed wizją powtórnych wyborów do Bundestagu. Sęk w tym, że ostatnie sondaże wskazują, że wynik kolejnego głosowania nie różniłby się znacząco od wrześniowego.

Na czwartek zaplanowano spotkanie prezydenta Niemiec, Franka Waltera Steinmeiera z liderem drugiej co do wielkości partii u naszego zachodniego sąsiada, Martinem Schulzem. Choć oficjalny temat rozmów nie został nigdzie opublikowany, to jednak nie może on być inny niż obecna sytuacja polityczna w kraju. Steinmeier będzie próbował przekonać Schulza aby kierowane przez niego SPD zasiadło jednak do rozmów i podjęło współprace z partią Angeli Merkel. EURUSD na początku sesji europejskiej kontynuuje rozpoczęty wczoraj byczy rajd, wyraźnie dążąc do testu okolic 1,1850:

źródło: TradingView

Minutki EBC

Wczoraj z uwagą śledziliśmy protokół z ostatniego posiedzenia FOMC (więcej na ten temat w osobnym artykule). Dziś skupiamy się na identycznym dokumencie, który już o 13:30 opublikuje Europejski Bank Centralny.

Analitycy Barclays w swoim dzisiejszym komentarzu makroekonomicznym przyznają, że w minutkach EBC szukać będą informacji i opinii członków Rady na temat stopniowego ograniczania zakupów w ramach programu skupu aktywów. Bank zdaje sobie sprawę z tego, że zdania na ten temat są podzielone i kluczowym jego zdaniem jest ustalenie, która z opcji (dalsza normalizacja czy przedłużenie skupu) ma poparcie większej części Rady.

Poglądom Barclays wtóruje Danske Bank. Zdaniem analityków główny nacisk w dzisiejszej publikacji EBC położony będzie na wewnętrzne konflikty EBC. W trakcie październikowego posiedzenia Banku Mario Draghi poinformował o przedłużeniu programu QE o kolejne dziewięć miesięcy redukując jednocześnie wartość skupu do 30 miliardów euro. W czasie konferencji prasowej dodał jednak, że zdania Rady na ten temat były podzielone – czytamy w komentarzu Danske Bank.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 23 listopada

W związku z Thanksgiving Day najwięcej dziać się będzie w czasie trwania sesji europejskiej. O godzinie 8:00 poznaliśmy finalny odczyt niemieckiego PKB za III kw. tego roku. Dane okazały się być wyraźnie gorsze od prognozowanych, a dynamika wzrostu w ujęciu rocznym ostatecznie nie uległa zmianie (2,3% wobec 2,3% rok temu). Wciąż czekamy na wstępne wyliczenia listopadowych indeksów PMI w Niemczech (godzina 9:30).

Sprawdź też Indeks cenowy… Święta Dziękczynienia. Czym jest?

Punktualnie o 10:00 identyczne dane powinien opublikować Eurostat, pół godziny później śledzić będziemy publikację brytyjskiego PKB w trzecim kwartale tego roku. O godzinie 13:30 nastąpi kulminacyjny punkt dzisiejszej sesji czyli publikacja minutek EBC. Na godzinę 14:00 zaplanowano natomiast publikację protokołu z ostatniego posiedzenia polskiej Rady Polityki Pieniężnej.

O godzinie 14:30 na krótko skupimy się na danych z Kanady (sprzedaż detaliczna) natomiast o 17:30 śledzić będziemy wystąpienie publiczne Thomasa Jordana. Kierujący SNB Jordan wygłosi wykład na temat konsekwencji polityki pieniężnej Banku na saldo rachunku bieżącego Szwajcarii. Dzień na rynkach symbolicznie zakończy zaplanowana na 22:45 publikacja bilansu handlu zagranicznego w Nowej Zelandii.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here