Naga MarketsW pustym kalendarzu makroekonomicznych – szczególnie w trakcie sesji europejskiej – na uwagę zasługuje przede wszystkim godzina 14:30, kiedy Stany Zjednoczone opublikują grudniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji konsumenckiej. Konsensus analityczny zakłada mieszane wyniki, reakcja USD może być więc dwojaka.


Westpac – spodziewamy się stabilizacji sprzedaży detalicznej

Według zespołu ekonomistów Westpac ostatni wzrost dynamiki retail sales sugeruje, że rynek detalistów zaczyna się stabilizować, korzystając z korzystnych warunków i wysokich wydatków konsumenckich. Dodając do tego dobre dane z rynku pracy oraz pozytywne wartości indeksu zaufania konsument, jak i okres świątecznych zakupów, grudniowe dane powinny wskazać na kolejny wzrost dynamiki.

Westpac spodziewa się wzrostu o 0,5% w przypadku głównego wskaźnika, sprzedaż z wykluczeniem samochodów oraz paliwa może pozostawać natomiast delikatnie w tyle.

Źródło: Westpac

Spadek inflacji CPI w USA?

Jeżeli chodzi natomiast o grudniową inflacje konsumencką, to w przypadku głównego wskaźnika, analitycy zakładają spowolnienie z 0,4% mdm do 0,2%. W listopadzie skok inflacyjny wywołany był przede wszystkim wyższymi cenami energii, na które przekładał się negatywny wpływ huraganów – w grudniu sytuacja powinna powrócić do normy, w związku z czym spowolnienie CPI będzie rzeczą normalną.

Prognozę na poziomie 0,2% mdm podają zarówno Credit Suissee, jak i Nomura. W przypadku bazowego wskaźnika CPI (który wyklucza między innymi ceny energii i paliwa) spodziewane jest odbicie dynamiki z 0,1% mdm do 0,2%. Dokładniejsze prognozy prezentuje kalendarz makroekonomiczny na piątek:

Źródlo: pl.tradingview.com

Brak zmienności na USD w oczekiwaniu na dane

W czwartkowym podsumowaniu dnia informowaliśmy, że dolar jest największym przegranym wczorajszej sesji. Na początku piątkowego handlu sytuacja wydaje się natomiast ustabilizowana przy braku poważniejszej zmienności – odchylenia USD do największych walut wynoszą zaledwie od -0,14% do 0,11%:

Źródlo: finviz.com

Eurodolar pomimo rozrysowania w środę podażowego pin bara pod 1,20, wraca nad opór (maksima listopadowe) zmierzając ponownie w kierunku tegorocznych szczytów, które przez cztery sesje z rzędu blokowały bycza szarżę:

Źródło: tradingview.com

Sytuacja najciekawiej prezentuje się jednak na USDJPY. Po 3 dniach deprecjacji para melduje się pod 112,00, który jest testowany w formie podażowego pin bara (strefę oporu wzmacnia 23,6% zniesienia Fibonacciego). Wsparcie zapewniają jednak minima grudniowe na wysokości kolejnego okrągłego poziomu – 111,00. USDJPY znalazł się więc w krótkoterminowym potrzasku i przed rozdaniem kolejnej rundy kart możliwa jest konsolidacja.

Źródło: tradingview.com

Dane z USA standardowo będzie można śledzić na Twitterze portalu Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here