Naga MarketsNa początku środowej sesji zmienność na rynku walutowym prezentuje się relatywnie słabo – jedynym wyjątkiem są notowania japońskiego jena, który drugi dzień z rzędu umacnia się wobec dolar amerykańskiego. Wszystko za sprawą decyzji Banku Japonii o ograniczeniu zakupów obligacji rządowych. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę również na AUDUSD w związku z wygasaniem sporego pakietu opcji. Dzisiaj decyzję o stopach procentowych podejmie także RPP.


Japończycy powoli odchodzą od ultraluźnej polityki pieniężnej?

O decyzji Banku Japonii dotyczącej ograniczenia poziomu skupu japońskich obligacji rządowych (JGB) informowaliśmy już we wczorajszym przeglądzie makroekonomicznym. BoJ w trakcie wczorajszych operacji skupił obligacje o wartości zaledwie 190 mld jenów (wobec 200 mld poprzednim razem). Bank okroił również skup papierów długoterminowych (o terminie wygasania powyżej 25 lat) – jego wartość wyniosła dziś 80 mld JPY (wobec 90 mld poprzednim razem). Przełożyło się to na dynamiczne wzrosty JPY oraz indeksu giełdowego Nikkei 225, który testował najwyższe poziomy od 1991 roku.

To jednak nie koniec silnych ruchów na japońskim rynku. Środa na rynkach azjatyckich i europejski poranek przynoszą kontynuację presji podażowej USD/JPY – notowania zbliżają się do dolnego ograniczenia konsolidacji obowiązującej od początku grudnia:

USD/JPY D1

Jak widać, cena ponownie w relatywnie krótkim okresie nie tylko testuje okolice 112,00 wzmacniane przez 38,2% zniesienia Fibonacciego, ale jednocześnie próbuje je wybić. Od strony północnej wzrosty blokuje natomiast linia trendu oraz poziom 113,27 wyznaczany na podstawie szczytów z września 2017. Zamknięcie pod obecnym wsparciem otworzyłoby drogę do dołków listopadowych na 111,00. Dopóki nie dojdzie jednak do wybicia zakładamy, że konsolidacja jest nadal aktywna, szukając okazji do gry na odbicia.

Umocnienie japońskiego jena widać również wobec dolara australijskiego, gdzie cena osuwa się trzecią sesję z rzędu. Opór nad 89,00 okazał się zbyt silny dla australijskich byków i cena wyraźnie zmierza w stronę 87,23, gdzie przecinają się minima z pierwszej połowy października oraz 38,2% zniesienia Fibonacciego:

AUD/JPY D1

Dlaczego warto zwrócić uwagę na AUD/USD?

Pozostając w temacie dolara australijskiego, inwestorzy FX/CFD nie powinni przejść obojętnie w tym tygodniu obok ADU/USD – przed nami bowiem wygasanie dużej opcji o wartości 1,55 miliarda AUD, które będzie miało miejsce już 12 stycznia (cena strike 0,7815).

Patrząc na notowania dzienne popularnego Aussie widzimy, że rozpoczęty w grudniu ruch wzrostowy pokonał opór na 0,7806, nie był jednak w stanie przetestować maksimów październikowych na 0,7897, korygując w kierunku nowego wsparcia, testując jednocześnie 50% zniesienia Fibonacciego. Warto zauważyć, że strefa pokrywa się z ceną strike wygasania piątkowej opcji.

USD/JPY D1

Jak twierdzi portal ForexLive, fundusze lewarowane grają obecnie na konsolidację AUD/USD – jeżeli jest to prawda, to w połączeniu z wygasaniem dużej opcji powinniśmy spodziewać się ruchów bocznych w zakresie 0.7800 oraz 0.7830, w oczekiwaniu na piątek. Scenariusz może zaburzyć jedynie dalszy wzrost rentowności amerykańskich papierów wartościowych, który obserwowano między innymi wczoraj.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

RPP standardowo bez zmian? Rada rozpoczyna ważny rok

10 stycznia Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podsumuje pierwsze posiedzenie w 2018 roku – chociaż prezes Głapiński nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych w tym roku, to zdaniem ekonomistów jesteśmy coraz bliżej pierwszego aktu normalizacji polityki pieniężnej od 6 lat.

„Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50%; stopa lombardowa 2,50%; stopa depozytowa 0,50%; stopa redyskonta weksli 1,75%” – czytaliśmy w grudniowym podsumowaniu posiedzenia RPP. Warto przypomnieć, że komunikat pozostaje niezmienny od prawie trzech lat, ostatni raz stopy procentowe w Polsce zmieniano w marcu 2015.

Należy pamiętać, że NBP nie podaje dokładnej godziny publikacji decyzji, w odróżnieniu od innych banków centralnych. Ta zazwyczaj pojawia się jednak pomiędzy godziną 12-13. Analitycy nie spodziewają się żadnych przełomowych informacji ze strony przedstawicieli RPP – najprawdopodobniej utrzymana zostanie retoryka sugerująca brak potrzeby podwyżek stóp i korzystny wzrost PKB oraz inflacji.

EUR/PLN D1

Notowania EUR/PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP pokonują 23,6% zniesienia spadków z ostatnich miesięcy, poruszając się jednak cały czas w strefie S/R, którą wyznaczają minima z lipca oraz listopada zeszłego roku.

Źródło: pl.investing.com


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here