Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie niewątpliwie środowe podsumowanie posiedzenia FOMC, podczas którego najprawdopodobniej usłyszymy o kolejnej podwyżce stóp procentowych. W oczekiwaniu na tą istotną dla rynków decyzję, USD traci wobec pozostałych głównych walut po weekendowej przerwie od notowań.


Trzecia podwyżka w 2017 wyceniana niemal na 100%

Jak podają analitycy Goldman Sachs, rynek niemal w 100% wycenia grudniową podwyżkę stopy funduszy federalnych, która będzie trzecią w tym roku. Wobec tego uwaga skupi się przede wszystkim na prognozach dalszych działań w 2018 i kolejnych latach – duże znaczenie może mieć również reakcja FED na najnowszą reformę podatkową, która powinna wreszcie wejść w życie.

Źródło: CME

Pod kątem danych makroekonomicznych, od listopadowego posiedzenia FED obserwowaliśmy dalszy spadek bezrobocia, które znajduje się na wieloletnich minimach oraz pozytywne informacje odnośnie inflacji.

Na polu zaktualizowanych prognoz gospodarczych Goldman Sachs spodziewa się wzrostowej rewizji PKB dla 2018 i 2019 oraz utrzymania projekcji inflacyjnych w okolicach 1,9% w skali roku. Analitycy GS jastrzębio zapowiadają również aż cztery podwyżki w przyszłym roku.

O ile środowe posiedzenie FOMC powinno zapewnić USD impuls do wzrostu, to na początku tygodnia popularny greenback na razie traci. Wobec większości walut są to straty marginalne, najsilniejszą deprecjację obserwujemy wobec NZD:

Źródło: finviz.com

Minima październikowo-listopadowe (pokrywające się z dołkami majowymi) po raz kolejny udowadniają, że są silną strefą popytu, z którą niedźwiedzie nie poradzą sobie tak łatwo. Jej ponowny re-test przynosi dynamiczne odbicie, będące jak na razie najsilniejszym, jednosesyjnym wzrostem od kilku miesięcy:

NZD/USD D1

W oczekiwaniu na dane z Polski i USA

Standardowo już kalendarz makroekonomiczny na początku tygodnia prezentuje się lekko. Traderzy z Polski skupią się przede wszystkim na danych inflacyjnych za listopad prezentowanych o 14:00 przez GUS. Amerykański poranek (16:00 czasu środkowoeuropejskiego) to natomiast informacje z USA dotyczące miejsc pracy w turystyce (JOLTS).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here