Naga MarketsKurs dolara najmocniejszy od 3 m-cy. FOMC minutes i dane osłabiły EUR/USDKurs dolara nieznacznie wzrósł w środę po opublikowaniu protokołu z ostatniego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jednak testował w trakcie środowej sesji najwyższe poziomy od 3 miesięcy reagując między innymi na dane makroekonomiczne opublikowane po godzinie 16:00. FOMC minutes pokazały natomiast, że urzędnicy Fed zmagają się z początkiem inflacji i obawami o stabilność finansową, ale nie zaprezentowały żadnych niespodzianek.

Kurs dolara wyraźnie w górę, to jednak nie zasługa FOMC minutes?

Urzędnicy Fed w zeszłym miesiącu uznali, że dalszy znaczący postęp w ożywieniu gospodarczym “jest ogólnie postrzegany jako jeszcze nieosiągnięty”, ale zgodzili się, że muszą być gotowi do działania, jeśli inflacja lub inne ryzyka zmaterializują się, zgodnie z protokołem z czerwcowego posiedzenia banku centralnego.“Różni uczestnicy” posiedzenia nadal uważają, że warunki do ograniczenia skupu obligacji, które zasilają rynki w gotówkę, zostaną “spełnione nieco wcześniej niż się spodziewali”, podczas gdy inni dostrzegli mniej wyraźny sygnał z napływających danych, jak wynika z protokołu.

Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera oczekują, że Fed ogłosi strategię ograniczania skupu aktywów w sierpniu lub wrześniu. Większość z nich przewiduje, że pierwsze cięcie programu skupu obligacji nastąpi na początku przyszłego roku, ale około jedna trzecia ankietowanych przewiduje, że nastąpi to w ostatnim kwartale tego roku.

Po opublikowaniu protokołu greenback nieco osłabł, jednak wcześniej mocno zyskiwał po opublikowanych o 16:00 danych JOLTS dotyczących nowo otwartych miejsc pracy. W maju wartość wskaźnika wyniosła 9,209 przy oczekiwaniu 9,388 mln oraz przy poprzednim poziomie 9,193 mln (zrewidowany z 9,286 mln).

Odczyt po godzinie 16:00 spowodował, że wartość indeksu dolara rosła do poziomu 92,84, najwyższego od ponad trzech miesięcy. W pierwszej reakcji na FOMC minutes wspomniany indeks natomiast notował chwilowe osunięcie później wracał jednak do wzrostów. Ostatecznie po sesji środowej DXY zyskiwał niespełna 0,2% i w czwartek utrzymuje się w okolicach 92,7 pkt., nadal blisko kilkumiesięcznych maksimów.

Indeks dolara amerykańskiego na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Presja ze strony niższych rentowności obligacji, wraz z kilkoma ostatnimi słabymi raportami gospodarczymi, prawdopodobnie przyczyniła się do słabej reakcji greenbacka na protokół Fed, twierdzi Kathy Lien, dyrektor zarządzający w BK Asset Management. “Protokół potwierdza, że Fed najprawdopodobniej ograniczy zakupy aktywów jeszcze w tym roku”

Jednak gospodarka amerykańska wychodzi z pandemii COVID-19 w lepszym stanie niż Europa i Japonia, co dobrze wróży greenbackowi, dodała. “Reakcja nie była duża, ale nie sądzę, aby stanęła na drodze do przedłużenia zwyżki dolara” – powiedziała.

Publikacja FOMC minutes umacniała natomiast amerykańskie indeksy, a S&P 500 ostatecznie zyskiwał 0,34% i pogłębiał historyczne maksima, rosnąć do poziomu 4361,88 pkt.

Kurs euro znalazł się poniżej poziomu 1,18 dol. EUR/USD walczy ze wsparciem

– Jednym z głównych czynników wpływających na kursy walutowe w drugiej połowie roku będzie rozbieżność między bankami centralnymi, które zaczynają ograniczać bodźce monetarne w oparciu o solidne podstawy gospodarcze, a tymi, które tego nie robią – powiedział Win Thin, szef strategii walutowej w Brown Brothers Harriman.

Indeks dolara amerykańskiego jest obecnie notowany ponad 3% powyżej poziomu z lutego, kiedy to rentowność amerykańskich obligacji była po raz ostatni tak niska. „To sprowadza nas z powrotem do oczekiwanych wyników gospodarczych USA i ewentualnego wycofania bodźców przez Fed” – dodał.

Euro osiągnęło w środę trzymiesięczne minimum w stosunku do dolara po tym, jak dane z Niemiec wzbudziły wątpliwości co do siły ożywienia gospodarczego. Para walutowa EUR/USD spadała poniżej poziomu 1,18 dol., jednak ostatecznie go obroniła i w czwartek korzysta z niego jako z istotnego wsparcia.

Patrząc technicznie na parę walutową EUR/USD, notowania znalazły się poniej wtorkowych minimów (poziomu 1,1808). Jeżeli obecny sentyment nie ulegnie zmianie możliwy jest ruch w kierunku mierzeń zewnętrznych, wyznaczonych na podstawie ostatniej korekty wzrostowej. Najbliższe wsparcie wypada przy 1,1782, a kolejne przy 1,1752 – komentowali analitycy XTB.

EUR/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Nastroje inwestorów w Niemczech, największej gospodarce strefy euro, gwałtownie spadły w lipcu, choć pozostały na bardzo wysokim poziomie, jak podał instytut badań gospodarczych ZEW.

Autor poleca również:

Notowania AUD flirtują z lokalnymi dołkami

Dolar australijski, powszechnie postrzegany jako wskaźnik apetytu na ryzyko, jest o 0,2% słabszy i kosztuje 0,74650 dol., ale nadal korzysta z lokalnego wsparcia rysowanego na dołkach lipcowych.

AUD/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Prezes Reserve Bank of Australia Philip Lowe powtórzył w czwartek, że stopa bezrobocia będzie musiała dalej spadać i utrzymywać się na niskim poziomie 4%, aby podnieść inflację, co nie jest spodziewane do 2024 roku.

Poprzedniego dnia bank centralny zrobił pierwszy krok w kierunku ograniczania bodźców ogłaszając, że trzecia runda programu luzowania ilościowego będzie miała mniejszą skalę niż dwie poprzednie.

Tymczasem dolar nowozelandzki spada poniżej psychologicznie ważnego poziomu 70 centów, osuwając się o 0,4% do 0,69920 dol.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: analizy gieldowe | dax online | notowania dolar | akcje pgnig forum | kurs złotego | kurs gbp online | biomaxima |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here