Naga MarketsW nocy miała miejsce publikacja danych dotyczących PMI Chin. Odczyty okazały się lepsze od oczekiwań, co może zaskakiwać po doniesieniach o zwalniającej gospodarce i problemach handlowych. Dane z Japonii z kolei nie zaskoczyły ani trochę, były w większości zgodne z prognozami. Trump zagroził, że USA wycofa się ze Światowej Organizacji Handlu, jeśli nadal będzie nietraktowane sprawiedliwie.

WTO bez USA?

Prezydent Donald Trump oświadczył, że wycofa się ze Światowej Organizacji Handlu, jeśli nie będzie lepiej traktowała Stanów Zjednoczonych, uderzając w fundamenty międzynarodowego systemu handlowego. “Jeśli nie dojdzie do zmian, wycofam się z WTO” – powiedział Trump w czwartek w wywiadzie dla Bloomberg News. Stwierdził, że umowa ustanawiająca organ “była najgorszym porozumieniem handlowym, jakie kiedykolwiek zawarto”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wycofanie się USA z WTO mogłoby mieć znacznie większe znaczenie dla gospodarki światowej niż nawet nasilająca się wojna handlowa z Chinami, podważając powojenny system, w budowie którego pomogły Stany Zjednoczone.

Zdaniem Trumpa problemem USA jest to, że przez wiele lat były one “bardzo źle” traktowane przez WTO i że organ w Genewie musi “zmienić swoje postępowanie”. Reprezentant Handlu USA Robert Lighthizer powiedział, że dopuszczenie Chin do WTO w 2001 r. było błędem. Od dawna wzywa Stany Zjednoczone do przyjęcia bardziej agresywnego podejścia do organizacji, argumentując, że nie jest ona w stanie poradzić sobie z gospodarką nierynkową, taką jak Chiny.

Lighthizer oskarżył system rozstrzygania sporów WTO o ingerowanie w suwerenność Stanów Zjednoczonych, w szczególności w sprawy antydumpingowe. Stany Zjednoczone blokują mianowanie sędziów do organu odwoławczego WTO, co stwarza możliwość, że przestanie on funkcjonować w nadchodzących latach.

Ponadto dziś mają być kontynuowane rozmowy w sprawie porozumienia NAFTA między USA a Kanadą. Według doniesień ze źródeł zapoznanych z tematem, być może już dzisiaj uda się zakończyć negocjacje. USDCAD w nocy wzrosło i przekroczyło istotną barierę na 1,30.

USDCAD powyżej istotnego poziomu

Świetne dane z Chin

O 3 w nocy Chińczycy opublikowali dane dotyczące PMI. Zarówno w kwestii przemysłu, jak i handlu, doszło do pozytywnej dla kraju niespodzianki. PMI w przemyśle kształtuje się na poziomie 51,3 pkt (oczekiwano 51,0) w porównaniu do 51,2 pkt miesiąc temu. PMI dla usług wyniosło 54,2 pkt wobec prognozowanych 53,8 pkt (poprzednio 54 pkt).

Po dwumiesięcznym obsunięciu się wzrost w chińskim sektorze wytwórczym przemysłowym nie jest jakimś olbrzymim szokiem. Stanowi pewną amortyzację dla spowolnionej gospodarki w obecnym klimacie, gdy Stany Zjednoczone szybko podnoszą cła na towary chińskie. Oddech wytchnienia może jednak okazać się krótki. Zamówienia eksportowe skurczyły się trzeci miesiąc z rzędu, co sugeruje, że kary ze strony USA zaczynają coraz bardziej działać.

Chińskie PMI w przemyśle na przestrzeni ostatniego roku

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 31 sierpnia

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here