Naga Markets


orzełWydarzeniem weekendu jest zdecydowanie spotkanie liderów Chin i Stanów Zjednoczonych. Trump i Xi ogłosili zawieszenie broni w trwającej wojnie handlowej. W międzyczasie kraje OPEC i Rosja planują dalsze ograniczenie podaży ropy naftowej. Dziś rano czeka nas seria odczytów PMI dla przemysłu z krajów europejskich, najważniejsze będą dane z Niemiec, Wielkiej Brytanii i całej strefy euro. Po południu poznamy wartość wskaźnika ISM dla przemysłu w USA.

Ugoda między USA a Chinami

Sobotnie spotkanie Trumpa i Xi zaowocowało sukcesem. USA zgodziło się nie nakładać cła w wysokości 25% na towary z Chin o łącznej wartości 200 mld USD. Nowa stawka taryf miała wejść w styczniu. Oba kraje zgodziły się również nie zaostrzać polityki handlowej wobec siebie przez najbliższe 90 dni. Można śmiało mówić o tymczasowym zawieszeniu broni.

Co ciekawe, oświadczenia publikowane przez obie strony nieco się różnią. W informacjach z Chin nie ma słowa o 90-dniowym okresie spokoju. Amerykanie z kolei stwierdzili, że jeśli w ciągu tego czasu nie dojdzie do ostatecznego porozumienia, w życie wejdą wyższe stawki celne.

W amerykańskim dokumencie można znaleźć stwierdzenie, że Chińczycy zaczną kupować produkty rolne w trybie natychmiastowym, a Xi weźmie ponownie pod uwagę umowę Qualcomm-NXP. Chiny w swoim oświadczeniu nie zawarły tych kwestii. Z drugiej strony Amerykanie nie powiedzieli nic o dwustronnych wizytach liderów obu krajów, a w chińskim dokumencie taka informacja się znajduje.

Reakcja rynków na informację o ugodzie powinna być pozytywna. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w 90 dni ciężko będzie wynegocjować porozumienie w kwestiach najbardziej różniących oba kraje, czyli transfer technologii czy ochrona praw intelektualnych. Mimo to, osłabienie napięcia między dwoma największymi gospodarkami świata powinno zwiększyć optymizm wśród inwestorów.

Ostatni tydzień przyniósł silne wzrosty na Wall Street, a ugoda z Chinami może jeszcze bardziej dodać paliwa inwestorom

Rosja i Arabia Saudyjska rozszerzą współpracę

Arabia Saudyjska oraz Rosja zgodziły się na dalsze cięcie produkcji oraz rozbudowę porozumienia OPEC+. Jak na razie nie są znane dokładne cięcia. Najbliższe spotkanie kartelu odbędzie się w Wiedniu w najbliższą środę, 6 grudnia.

WTI rozpoczął sesję od silnej luki wzrostowej wynoszącej prawie 2 USD. Obecnie cena ropy znajduje się na poziomie 53,70 USD za baryłkę. To pierwsze tak dynamiczne odbicie wzrostowe po trwających dwa miesiące spadkach.

wykres wti h1 3.12.2018
Ropa WTI otworzyła się z silną luką wzrostową

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 3 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 3.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here