Naga MarketsHaruhiko Kuroda, prezes BoJ

Początek tygodnia upłynie raczej spokojnie. W kalendarzu makroekonomicznym nie ma żadnych istotnych publikacji. Mimo wakacji dojdzie do spotkań kilku dużych banków centralnych. Szczególnie uważnie będziemy obserwować Bank Japonii, który już we wtorek 31 lipca wyda decyzję na temat stóp procentowych oraz odbędzie się konferencja, na której dowiemy się, czy dojdzie do zmian w polityce monetarnej.

Banki centralne na pierwszym planie

Chociaż jest środek wakacji, spotkania banków centralnych nadal się odbywają. Tylko w tym tygodniu decyzje w sprawie polityki monetarnej wydadzą amerykański FED, japoński BoJ oraz brytyjski BoE. Do tego dochodzą jeszcze dwie istotne gospodarki rozwijające się – Brazylia i Indie. Rynki spodziewają się, że Bank Rezerw Indii podniesie stopy procentowe. Podobne prognozy dotyczą Banku Anglii. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami bazowe stopy zostaną podniesione o 0,75 p.p., to znajdą się najwyżej od 2009 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dwudniowe spotkanie Banku Japonii rozpoczęło się już dziś. Na jego temat pojawia się coraz więcej spekulacji. Wiele osób oczekuje, że BoJ zmniejszy nakłady inwestycyjne na ETF-y indeksu NIKKEI 225, ponieważ zdaniem ekspertów mają one zbyt duży wpływ na firmy wchodzące w jego koszyk. Według gazety Nikkei, Bank Japonii zdecyduje się przesunąć fundusze do szerszego indeksu Topix.

Bank Japonii zbyt mocno manipuluje kondycją giełdy

Jako część programu stymulującego inflację, BoJ wydaje rocznie równowartość 54 mld USD na ETF-y. Według szacunków Nomura Holdings, instytucja stała się przez to właścicielem 3,8% całej japońskiej giełdy. Jest określana przez to w kraju jako „wieloryb z Tokio”. Jutro dowiemy się, czy dojdzie do jakichś zmian w programie skupu aktywów.

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Juan znów osłabiony

Choć w ostatni piątek Ludowy Bank Chin umocnił nieco stopę referencyjną krajowej waluty, to dziś wrócił do głównego trendu. Stopa centralna ustalona przez bank centralny wynosi obecnie 6,8131 w porównaniu do piątkowego 6,7942. Goldman Sachs uważa, że stosowana przez Chiny polityka monetarna jest „stosunkowo efektywna”.

Działania chińskich władz pozwalają pomóc eksporterom, powinny one zwiększyć wzrost gospodarczy o 0,4-0,5%. W ten sposób uda się prawie całkowicie znieść efekt nałożonego przez USA cła nawet do wartości 250 mld USD.

Juan słabnie prawie nieustannie

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 30 lipcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here