Naga MarketsPhilip Lowe, gubernator RBA

Dzisiejsza noc upłynęła pod znakiem zeznań prezesa RBA. Philip Lowe przez trzy godziny występował przed komisją australijskiej Izby Reprezentantów. Pod względem walutowym najwięcej działo się na dolarze nowozelandzkim po oświadczeniu RBNZ o planach podniesienia wymogów kapitałowych dla banków. Pojawiły się dane dotyczące japońskiej inflacji. Tutaj obyło się bez zaskoczeń, wynik nadal jest daleko od postawionego przez Bank Japonii celu. W trakcie sesji europejskiej poznamy PKB Niemiec i inflację w strefie euro.

NZD nurkuje po doniesieniach z Nowej Zelandii

Bank Rezerwy Nowej Zelandii ogłosił, że planuje stopniowo zwiększyć wymagania kapitałowe dla banków. W przypadku największych instytucji zmiany mają nastąpić na przestrzeni pięciu lat. RBNZ zauważył, że krok ten może zacieśnić warunki finansowe w Nowej Zelandii. W rezultacie możliwa będzie konieczność cięcia stóp procentowych.

Reakcja dolara nowozelandzkiego była drastyczna. Cena NZDUSD momentalnie zanurkowała o około 50 pipsów, potem miało miejsce wzrostowe odbicie. Obecnie kiwi znajduje się w okolicach 0,6770, o 40 pipsów poniżej poziomów z wczorajszego wieczora.

wyres NZDUSD M15 22.02.2019
Dolar nowozelandzki osłabił się po doniesieniach RBNZ

Lowe szeroko o gospodarce Australii

Philip Lowe wystąpił przed Komitetem Gospodarczym australijskiej Izby Reprezentantów. Przesłuchanie trwało trzy godziny, w tym czasie mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych informacji. Prognoza wzrostu gospodarczego na ten rok wynosi 3%. Nie ma potrzeby podnosić stóp procentowych w najbliższym czasie. Polityka monetarna wspiera w znaczącym stopniu wzrost PKB w Australii.

Wiele będzie zależeć od rozwoju sytuacji na rynku pracy. Zmiana spojrzenia na stopy procentowe jest w większości podyktowana prognozą dotyczącą konsumpcji. Jeśli będzie widać progres, to RBA podniesie stopy procentowe. Z kolei w przypadku wzrostu bezrobocia i braku reakcji inflacji dojdzie do ich obniżenia.

Lowe powiedział, że zarząd Banku Rezerwy Australii szczególnie blisko przygląda się poziomowi wydatków gospodarstw domowych oraz rozwojowi sytuacji na rynku nieruchomości. Ciężko jest określić podłoże siły konsumpcji. Ostatnie wyniki dotyczące inflacji są nieco niższe od prognoz. Do końca roku 2020 CPI ma być na poziomie 2,25%. Oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarki są obecnie zbilansowane, nie przeważają w żadną stronę.

Biorąc pod uwagę ilość doniesień z Sydney mogliśmy spodziewać się silniejszych ruchów na dolarze australijskim. AUDUSD jednak w ciągu nocy poruszał się w zakresie niecałych 40 pipsów, obecnie znajduje się nieco poniżej 0,7100.

wykres AUDUSD M15 22.02.2019
Ruch na Aussie był ograniczony

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 22 lutego

kalendarz makroekonomiczny 22.02.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here