Naga MarketsDonald TrumpSesja w Europie będzie wiała nudą. Poza odczytem produkcji przemysłowej w strefie euro nic nas nie czeka. Po południu poznamy dane inflacyjne oraz zapasy ropy naftowej z USA. Donald Trump w serii tweetów przedstawił swoje spojrzenie na aresztowanie dyrektor finansowej Huawei, które okazuje się częścią większej rozgrywki. Największe australijskie instytucje finansowe nie są już tak pewne co do bliskiej podwyżki stóp procentowych przez RBA.

Afery Huawei ciąg dalszy

Donald Trump powiedział wczoraj wieczorem, że uwolnienie dyrektor finansowej Huawei może być częścią porozumienia handlowego z Chinami. W ten sposób zakończyła się próba rozdzielenia tych tematów przez Stany Zjednoczone. Amerykański prezydent zapowiedział, że może zainterweniować w sprawie Meng pod warunkiem, że będzie to służyło interesom kraju. Dodał również, że Biały Dom rozmawiał już o jej aresztowaniu z Departamentem Sprawiedliwości.

Wygląda na to, że chcąc nie chcąc, Meng została pionkiem w znacznie większej grze. Jej aresztowanie w zeszłym tygodniu doprowadziło do dużej niepewności na rynkach. Inwestorzy obawiają się, że ruch ten może zniwelować dotychczas wypracowany postęp w rozmowach handlowych z Chinami.

W temacie handlu Donald Trump powiedział, że Chińczycy kupują olbrzymie ilości soi, a wartość eksportu produktów rolnych ma dopiero eksplodować. Dotychczasowe negocjacje są prowadzone jedynie telefonicznie, ale administracja Białego Domu odbędzie prawdopodobnie następne spotkanie z chińskimi urzędnikami wysokiego szczebla. Jeśli to będzie konieczne, Trump jest gotów na kolejne spotkanie z prezydentem Xi. Jego zdaniem Chińczycy niedługo zmniejszą taryfy celne na amerykańskie samochody do poziomu 15%.

Australijskie banki pesymistyczne co do zacieśniania

Menedżer największego funduszu inwestycyjnego w Australii powiedział, że RBA może obniżyć stopy procentowe w przyszłym roku. Jego zdaniem stanie się tak pod wpływem dalszego spadku cen nieruchomości w Sydney i Melbourne. W drugiej połowie 2019 roku stopy procentowe powinny znaleźć się na poziomie 1,0% (obecnie 1,5%). Opinia ta stoi w sprzeczności z dotychczasowymi komunikatami Banku Rezerwy Australii.

National Australia Bank również zmienia swoje prognozy co do ścieżki stóp procentowych, ale nie jest aż tak pesymistyczny. Instytucja jest zdania, że pierwsza podwyżka nastąpi w drugiej połowie przyszłego roku, a nie jak wcześniej zapowiadano – w pierwszej.

stopy procentowe RBA
Ruch w dół byłby zaskoczeniem przy obecnym stanowisku RBA

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 12 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 12.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here