Naga Marketsdwie osoby niosące napis interest rates pod górę na tle zachodzącego słońca Dziś podczas sesji europejskiej poznamy odczyty inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii i w strefie euro. Ponadto UE opublikuje swoje prognozy gospodarcze. Po południu USA poda dane dotyczące zezwoleń na budowę i zapasów ropy naftowej. Wieczorem odbędzie się kilka przemówień członków banków centralnych oraz publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. W nocy swoje wystąpienie miał Guy Debelle z RBA oraz Mary Daly z FED.  

FED pozytywnie o inflacji, Trump niezadowolony z polityki monetarnej 

Mary Daly – szefowa FED z San Francisco oraz członek FOMC – wystąpiła na sesji pytań i odpowiedzi. Jej wypowiedzi świadczą, że nie ma na razie znaków na zatrzymanie podwyżek stóp procentowych. Inflacja znajduje się w wyznaczonym celu, a na rynku pracy przekroczono poziom pełnego zatrudnienia. Silny jest również wzrost gospodarczy.  

Te artykuły również Cię zainteresują
Zapytana o sytuację na rynku akcji Daly powiedziała, że obecna korekta spadkowa wcale nie musi być negatywną rzeczą i nie należy się naprędce martwić. Jej zdaniem rzadko istnieje jedna przyczyna, dla których takie ruchy występują.  

Wracając do gospodarki, jednymi z sił napędowych obecnego dynamicznego wzrostu są polityka fiskalna oraz warunki finansowe. Niezależny bank centralny jest niezbędny do zachowania zdrowej gospodarki. Te ostatnie słowa to prawdopodobnie reakcja na słowa Trumpa, który niewiele wcześniej powiedział, że obecnie największym zagrożeniem dla jego polityki jest Rezerwa Federalna. Wygląda na to, że amerykański prezydent znalazł sobie kozła ofiarnego na wypadek załamania sytuacji w kraju. 

wykres stóp procentowych FED na przestrzeni trzech lat
FED raczej nie ugnie się przed naciskami Trumpa i nie zaprzestanie podwyżek stóp

Stopa bezrobocia w Australii może jeszcze spaść 

Guy Debelle z Banku Rezerwy Australii powiedział, że rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Jego zdaniem wysokość zatrudnienia wzrośnie nieco powyżej trendu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zanim jednak dojdzie do podwyżki płac, stopa bezrobocia powinna spaść jeszcze trochę. To z kolei w rezultacie powinno doprowadzić do wyższej inflacji, czyli warunku koniecznego do rozpoczęcia zacieśniania polityki monetarnej przez RBA 

Nadal nieznany jest wpływ taniejących nieruchomości na gospodarkę. Debelle zapewnił, że RBA blisko monitoruje tę kwestię. Słabszy dolar australijski lekko pomoże przyspieszyć gospodarce, ale w niewielkim stopniu. Dobrą okolicznością jest fakt spychania AUD w dół przez politykę prowadzoną przez FED. AUDUSD właściwie nie zareagował na wystąpienie członka RBA.  

AUDUSD M30 17.10.2018
Dolar australijski nieco osłabił się w nocy, ale nie jest to reakcja na słowa członka RBA

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 17 października  kalendarz makroekonomiczny 17.10.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here