Naga MarketsPuzzle UE UK Unia GBP Brexit EURSesja azjatycka przebiegała w miarę spokojnie. Najciekawsze wieści pojawiły się wczoraj późnym wieczorem. Brytyjskiej premier udało się wynegocjować z UE korzystniejszą umowę dotyczącą Brexitu. Teraz tylko musi zdobyć poparcie parlamentu w głosowaniu, które ma się odbyć jeszcze dziś. Poznamy również dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii oraz bilans handlowy kraju. W Europie będzie miało miejsce spotkanie ministrów finansów UE. Po południu USA opublikuje informacje dotyczące inflacji.

Theresa May z nowym porozumieniem

Chaos dotyczący Brexitu jest coraz silniejszy. Wczoraj przez cały dzień trwały rozmowy na linii Londyn-Bruksela. Wieczorem brytyjska premier zdecydowała się polecieć do Strasburga na spotkanie z prezydentem Komisji Europejskiej – Jean-Claude Junckerem.

Dyskusja trwała ponad dwie godziny. Przed północą odbyła się łączona konferencja prasowa, podczas której ogłoszono zmiany we wcześniej wypracowanym porozumieniu. Modyfikacje w dotychczasowym brzmieniu umowy dotyczyły głównie kwestii irlandzkiej granicy. Tak naprawdę nie wypracowano żadnego satysfakcjonującego rozwiązania, jedynie zadeklarowano znalezienie wspólnego języka do końca 2020 roku.

Czy parlament poprze May?

Juncker w trakcie konferencji prasowej powiedział, że wybór dla Brytyjczyków jest prosty: albo przyjmą umowę w obecnej formie, albo nie będzie żadnego porozumienia. Theresa May stwierdziła, że efektem negocjacji będzie utrzymywanie ciepłych stosunków z UE w przyszłości. Twardo stoi przy stanowisku, że należy unikać postawienia granicy w Irlandii. Poprosiła również o wsparcie parlamentu we wtorkowym głosowaniu.

Lider opozycji – Jeremy Corbyn – powiedział, że negocjacje zakończyły się fiaskiem i parlament nie powinien zgodzić się na obecną formę umowy, która w obecnej formie jest szkodliwa dla Wielkiej Brytanii. Kraj nadal będzie uzależniony od UE w kwestii polityki celnej i handlu.

Kurs funta zareagował na wieczorne doniesienia umocnieniem. GBPUSD zaraz po ogłoszeniu porozumienia skoczył o ponad 60 pipsów powyżej 1,32, jednak w trakcie nocy część wzrostów została wytracona. Mimo to szterling umacnia się najmocniej z wszystkich istotnych walut. Od wczorajszego poranka zyskał w stosunku do dolara amerykańskiego 1,8% – ponad 200 pipsów.

wykres GBPUSD M15 12.03.2019
Funt w nocy wytracił część zysków, ale po całodniowej aprecjacji nie powinno to dziwić

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 12 marca

kalendarz makroekonomiczny 12.03.2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here