Naga MarketsPuzzle UE UK Unia GBP Brexit EURSesja azjatycka przebiegała w miarę spokojnie. Najciekawsze wieści pojawiły się wczoraj późnym wieczorem. Brytyjskiej premier udało się wynegocjować z UE korzystniejszą umowę dotyczącą Brexitu. Teraz tylko musi zdobyć poparcie parlamentu w głosowaniu, które ma się odbyć jeszcze dziś. Poznamy również dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii oraz bilans handlowy kraju. W Europie będzie miało miejsce spotkanie ministrów finansów UE. Po południu USA opublikuje informacje dotyczące inflacji.

Theresa May z nowym porozumieniem

Chaos dotyczący Brexitu jest coraz silniejszy. Wczoraj przez cały dzień trwały rozmowy na linii Londyn-Bruksela. Wieczorem brytyjska premier zdecydowała się polecieć do Strasburga na spotkanie z prezydentem Komisji Europejskiej – Jean-Claude Junckerem.

Dyskusja trwała ponad dwie godziny. Przed północą odbyła się łączona konferencja prasowa, podczas której ogłoszono zmiany we wcześniej wypracowanym porozumieniu. Modyfikacje w dotychczasowym brzmieniu umowy dotyczyły głównie kwestii irlandzkiej granicy. Tak naprawdę nie wypracowano żadnego satysfakcjonującego rozwiązania, jedynie zadeklarowano znalezienie wspólnego języka do końca 2020 roku.

Czy parlament poprze May?

Juncker w trakcie konferencji prasowej powiedział, że wybór dla Brytyjczyków jest prosty: albo przyjmą umowę w obecnej formie, albo nie będzie żadnego porozumienia. Theresa May stwierdziła, że efektem negocjacji będzie utrzymywanie ciepłych stosunków z UE w przyszłości. Twardo stoi przy stanowisku, że należy unikać postawienia granicy w Irlandii. Poprosiła również o wsparcie parlamentu we wtorkowym głosowaniu.

Lider opozycji – Jeremy Corbyn – powiedział, że negocjacje zakończyły się fiaskiem i parlament nie powinien zgodzić się na obecną formę umowy, która w obecnej formie jest szkodliwa dla Wielkiej Brytanii. Kraj nadal będzie uzależniony od UE w kwestii polityki celnej i handlu.

Kurs funta zareagował na wieczorne doniesienia umocnieniem. GBPUSD zaraz po ogłoszeniu porozumienia skoczył o ponad 60 pipsów powyżej 1,32, jednak w trakcie nocy część wzrostów została wytracona. Mimo to szterling umacnia się najmocniej z wszystkich istotnych walut. Od wczorajszego poranka zyskał w stosunku do dolara amerykańskiego 1,8% – ponad 200 pipsów.

wykres GBPUSD M15 12.03.2019
Funt w nocy wytracił część zysków, ale po całodniowej aprecjacji nie powinno to dziwić

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 12 marca

kalendarz makroekonomiczny 12.03.2019tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here