Naga Marketsflaga UEDzisiejsza sesja powinna być spokojna, głównie za sprawą mniejszej zmienności. Wolne dziś mają Amerykanie, którzy będą obchodzić Święto Dziękczynienia. W nocy poznaliśmy dane inflacyjne z Japonii. Obyło się bez zaskoczenia. Wydarzeniem dnia będzie publikacja protokołu z ostatniego spotkania Europejskiego Banku Centralnego. Stan Druckenmiller wypowiedział się na temat działań FED.

Czego oczekiwać po minutkach EBC?

O 13:30 odbędzie się publikacja protokołu z ostatniego spotkania EBC. Choć jest to ważne wydarzenie, to rynki nie oczekują pojawienia się żadnych sensacyjnych sformułowań. Warto jednak wypatrywać komentarzy dotyczących prognoz wzrostu gospodarczego. W strefie euro pojawiły się oznaki spowolnienia jego dynamiki, lecz jak na razie przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego postanowili się do tej kwestii nie odnosić.

Dotychczasowa retoryka banku centralnego mówiła o wycofaniu się z programu skupu aktywów w grudniu. W dzisiejszych minutkach mogą się pojawić szczegóły na ten temat. Ponadto o 17:30 rozpocznie się seria wystąpień członków EBC. Na mównicy staną prezesi banków centralnych Niemiec, Holandii, Włoch i Luksemburga. Wszyscy oni należą do Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego.

wykres stóp procentowych EBC
Kiedy EBC rozpocznie zacieśnianie stóp?

Druckenmiller o FED

Stan Druckenmiller to znany menedżer funduszu hedgingowego, który kiedyś pracował razem z Georgem Sorosem, zanim zdecydował się przejść na własną działalność. W wywiedzie dla Wall Street Journal powiedział, że rynek znajduje się w bardzo późnej fazie cyklu. Jego zdaniem FED powinien zaczekać i „sprawdzić rozwój sytuacji”.

Druckenmiller jest zdania, że obecna polityka FED może być bardzo ryzykowna. „Jesteśmy w najbardziej destrukcyjnym ekonomicznie okresie od 1880 roku i nie było dotychczas żadnych bankructw. Gdy luzowanie ilościowe zamieni się w zacieśnianie, wszystkie te trupy wypłyną na wierzch” – przekonuje na łamach gazety.

Inwestor widzi już oznaki końca cyklu. Spółki z kategorii „bezpiecznych przystani” zaczęły rosnąć od maja, a te wrażliwe na stan gospodarki spadają. S&P500 znajduje się obecnie blisko 10% poniżej szczytu z 21 września. Indeks wkroczył w terytorium korekty pod koniec października.

wykres sp500 d1 22.11.2018
Najważniejszy amerykański indeks mocno stracił w ciągu ostatnich tygodni

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 22 listopada

kalendarz makroekonomiczny 22.11.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here