Naga MarketsDzisiejszy dzień będzie bogaty w publikacje makroekonomiczne. W trakcie sesji europejskiej poznamy dane wskaźnika PMI dla usług w krajach europejskich, z Wielką Brytanią i zbiorczym wynikiem dla strefy euro na czele. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak ogłoszenie o 16:00 decyzji Banku Kanady w sprawie stóp procentowych oraz publikowane wraz z nią oświadczenie. W nocy poznaliśmy dane dotyczące australijskiej gospodarki w drugim kwartale, okazały się znacznie lepsze od oczekiwań.

Najwyższe tempo wzrostu PKB od lat

O 3:30 miała miejsce publikacja danych dotyczących australijskiego PKB w drugim kwartale. Rynki zostały pozytywnie zaskoczone wynikami. W ujęciu kwartalnym PKB kraju wzrosło o 0,9% przy oczekiwaniach na poziomie 0,7%. Zrewidowano również poprzedni wynik z 1,0% do 1,1%. W skali roku wzrost PKB wyniósł 3,4%, a prognozowano 2,8% (poprzednio 3,1%).

Wprawdzie pojawiły się głosy, że te dane są już nieaktualne, ponieważ jest już połowa kolejnego kwartału, ale i tak wynik wydaje się bardzo solidny. Tempo wzrostu gospodarki jest powyżej długoterminowego trendu. W skali roku jest to najdynamiczniejsza aprecjacja od 2012 roku.

Kanadyjskie tempo wzrostu PKB najwyższe od 2012 roku

Reakcja AUDUSD była zdecydowana. Cena opuściła okolice wsparcia na 0,7170 i ruszyła w górę. W szczytowym momencie wzrost wyniósł ponad 30 pipsów, czyli 0,4%. Obecnie mamy do czynienia ze spadkami, jednak do osiągnięcia wsparcia niedźwiedziom nadal brakuje 20 pipsów.

AUDUSD – wykres pięciominutowy

NAFTA i spotkanie Banku Kanady

Dziś oczy inwestorów będą zwrócone na Kanadę. O 16:00 będzie miała miejsce decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Według oczekiwań rynkowych, Poloz i spółka utrzymają stopę na poziomie 1,5%. Od połowy 2017 roku miały miejsce już cztery podwyżki, więc bank centralny zdecyduje się najprawdopodobniej na zaczerpnięcie oddechu.

Po długim okresie spowolnionego wzrostu gospodarka wreszcie radzi sobie na tyle dobrze, że nie potrzebuje już niezwykle niskich stóp procentowych – nawet w obliczu niepewności związanej z handlem. Gubernator Stephen Poloz próbuje jednak uwolnić Kanadę od łatwych pieniędzy w taki sposób, aby nie zaszkodzić ekspansji, chce najpierw zobaczyć efekty każdej podwyżki.

Ścieżka podwyżki stóp przez Bank Kanady

Trwają nadal dyskusje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą w sprawie porozumienia NAFTA. Trudeau powiedział, że jest zadowolony z postępu rozmów na temat motoryzacji. Dodał jednak, że woli w ogóle nie dojść do porozumienia niż jeśli miałoby być ono niekorzystne dla Kanady.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 5 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here