Naga MarketsKursy walut. Dolar konsoliduje, funt czeka na wyniki posiedzenia Banku AngliiKurs dolara trzyma się w czwartek blisko dwutygodniowego maksimum, konsolidując przed kluczowym raportem o zatrudnieniu w USA, który może dostarczyć wskazówek na temat tego, kiedy Rezerwa Federalna (Fed) ograniczy bodźce monetarne. W nocy rynek poznał protokoły z posiedzenia Banku Japonii (BoJ), a w trakcie europejskiej sesji czeka na decyzję Banku Anglii (BoE) oraz szkockie wybory.

  • Media określają dzisiejszą sesję mianem “Super Czwartku”: wszystko za sprawą wyborów parlamentarnych w Szkocji oraz posiedzenia Bank of England
  • Dolar utrzymuje się w konsolidacji na wysokości dwutygodniowych maksimów, czwartkowy poranek nie przynosi jednak większej zmienności na rynku Forex
  • Najsilniejsze spadki do USD notują bezpieczne przystanie: CHF oraz JPY

Kurs dolara trzyma się blisko kilkunastodniowych szczytów

Greenback odbija od jednomiesięcznego minimum w ciągu ostatniego tygodnia, pod wpływem danych ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, które w dużej mierze wspierają argumenty za szybkim wyjściem z pandemii, przy czym traderzy rozważają, czy wzrost inflacji może zmusić Fed do podjęcia działań wcześniej, niż instytucja sugerowała do tej pory.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dolar kanadyjski znajdował się blisko trzyletniego maksimum, napędzany wzrostem cen ropy, podczas gdy Aussie spadł w związku z pogorszeniem się relacji Australii z Chinami. Indeks dolara, który mierzy amerykańską walutę w stosunku do sześciu głównych partnerów, nie uległ większym zmianom i wynosił 91,311 w czwartek, po wzroście do 91,436 w poprzedniej sesji po raz pierwszy od 19 kwietnia. Wcześniej, 29 kwietnia, kurs spadał do 90,422.

– USD prawdopodobnie będzie nadal reagował na debatę o tym, czy pogląd Fed, że inflacja będzie przejściowa, jest poprawny – napisała w raporcie strateg Rabobanku Jane Foley. W związku z tym, że kilku prognostyków przewiduje wzrost płac w sektorze pozarolniczym o ponad milion etatów, “dolar może nadal znajdować poziomy wsparcia w najbliższym czasie”, z walutą umacniającą się do 1,19 dol. za euro w perspektywie jednego miesiąca, dodała.

Kurs euro oscyluje w czwartek wokół psychologicznie ważnego poziomu 1,20 dol. dzień po tym, jak po raz pierwszy od 19 kwietnia spadał do 1,1986 dol.. Dolar w tym samym czasie rośnie do 109,375 jenów, konsolidując się po teście poziomów z połowy kwietnia na początku tygodnia.

Dolar odbił we wtorek po tym, jak Yellen powiedziała, że podwyżki stóp mogą być konieczne, aby powstrzymać gospodarkę przed przegrzaniem, choć później zbagatelizowała konieczność zacieśnienia.

Powiązany z surowcami dolar kanadyjski notowany był na poziomie 1,22665 CAD po osiągnięciu trzyletniego maksimum na poziomie 1,2252 CAD w środę, czemu sprzyjały wyższe ceny ropy i optymizm co do globalnego ożywienia gospodarczego.

Aussie spadł o 0,2% do 0,7728 dol. po tym, jak Chiny ogłosiły, że zawieszają na czas nieokreślony wszystkie działania w ramach mechanizmu strategicznego dialogu gospodarczego Chiny-Australia.

invest

Funt szterling pozostał na niezmienionym poziomie 1,3899 dol., konsolidując wokół tego poziomu przez ostatnie dwa tygodnie. Niektórzy prognozują, że Bank Anglii ogłosi ograniczenie programu skupu obligacji na posiedzeniu w czwartek, po tym jak szczepionki wzmocniły ożywienie gospodarcze Wielkiej Brytanii, co powinno umacniać GBP.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek. Źródło: Investing.com

Wypowiedzi członków Fed odnośnie polityki pieniężnej

Do tej pory przewodniczący Fed Jerome Powell argumentował, że rynek pracy jest daleko od miejsca, w którym powinien być, aby rozpocząć rozmowy o ograniczaniu zakupów aktywów. Bank centralny powiedział, że nie podniesie swojej benchmarkowej stopy funduszy do 2023 roku.

W środę głos zabrali trzej urzędnicy Fed, przy czym prezes oddziału z Chicago Charles Evans argumentów, że choć jest bardziej optymistyczny co do wzrostu w USA niż kilka miesięcy temu, to oczekuje, że polityka monetarna pozostanie luźna jeszcze przez jakiś czas.

Prezes Fed z Bostonu Eric Rosengren powiedział, że inflacja będzie tymczasowo zakłócona tej wiosny, ponieważ gospodarka amerykańska pracuje nad nierównowagą spowodowaną pandemią, ale presja powinna być krótkotrwała i nie powinna prowadzić do wycofania się z obecnych założeń polityki pieniężnej.

Prezes Fed z Cleveland Loretta Mester dodała, że potrzebny będzie większy wzrost na rynku pracy, zanim spełnione zostaną warunki Fed dotyczące zmniejszenia szerokiego wsparcia.

– Pomimo ciągłych zapewnień ze strony (Sekretarz Skarbu USA Janet) Yellen i całego szeregu urzędników Fed, że nadchodzący wzrost inflacji okaże się przejściowy, (…) rynki są najwyraźniej nieco bardziej zaniepokojone – napisał w nocie do klientów strateg National Australia Bank Rodrigo Catril.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen notowania | biomed notowania | pgnig gielda | kryptowaluty kurs | blik |

Jen traci po publikacji protokołów Banku Japonii

Notowania USD/JPY testują w czwartek poziom 109,43 JPY i utrzymują się pod oporem 109,50 (i w okolicach trzytygodniowych maksimów) po tym jak w nocy Bank Japonii opublikował protokoły z ostatniego posiedzenia.

Członkowie instytucji zgodzili się, że program skupu aktywów wywiera zamierzony wpływ na politykę. Niektórzy dodali, iż pewne wahania w rentowności obligacji nie zmniejszą wpływu złagodzenia polityki pieniężnej. Są jednocześnie zdania, że należy uważnie śledzić rozwój systemu finansowego ze względu na kumulujące się skutki uboczne łagodzenia polityki dla systemu bankowego.

BoJ musi elastycznie, skutecznie i bez wahania reagować na zmiany sytuacji gospodarczej, cenowej i finansowej, napisano w komunikacie. Kilku członków instytucji stwierdziło, że należy ponownie podkreślić, że nadmierne spadki rentowności obligacji mogą zaszkodzić gospodarce w dłuższej perspektywie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here