Naga Markets

Środowa podwyżka stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej przełożyła się na zauważalną deprecjację dolara amerykańskiego – podobne reakcje obserwowaliśmy jednak przy dwóch z trzech wcześniejszych, tegorocznych podwyżek. Posiedzenie FOMC i ostatnia konferencja prasowa Janet Yellen na fotelu prezesa były jedynie rozgrzewką przed emocjami Super Czwartku, które zafundują nam Szwajcarski Bank Narodowy, Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny.


SNB nie zaskoczy rynków – nadal gotowy do interwencji na walutach

Szwajcarski Bank Narodowy przed dzisiejszą decyzją w sprawie stóp procentowych zaplanowaną na 09:15 powinien czuć się dosyć swobodnie. Eurofrank ustabilizował się powyżej poziomu 1,16, w związku z czym interwencje na otwartym rynku przynajmniej na chwilę stały się niepotrzebne. SNB powtórzy jednak w oświadczeniu polityki pieniężnej, że CHF wyceniany jest zbyt wysoko w związku z czym bank w każdej chwili gotowy jest „wejść” w rynek w celu próby korekty kursu.Innymi słowy, pomimo lepszych wyników PKB i rosnącej inflacji, SNB nie zamierza zmieniać dotychczasowej polityki pieniężnej, licząc na wzrosty EUR/CHF napędzane umacniającą się europejską walutą.

EUR/CHF D1 – przełom listopada i grudnia przyniósł rozrysowanie nowych maksimów po Czarnym Czwartku

BoE tym razem bez większego znaczenia – jednogłośnie za utrzymaniem stóp

W listopadzie Bank Anglii zdecydował się na podwyżkę stóp pierwszy raz od niemal dekady, ruch ten został odebrany przez rynki jednak jako „gołębi” (z powodu spadkowej korekty prognoz gospodarczych), nie przekładając się wyraźniej na umocnienie funta szterlinga. W związku z tym 14 grudnia rynki nie spodziewają się żadnych poważniejszych decyzji ze strony Banku Anglii, który nie zwykł zmieniać swojej polityki posiedzenie po posiedzeniu. W efekcie szeroki konsensus zakłada jednogłośne (9-0-0) głosowanie za utrzymaniem stopy bankowej na poziomie 0,50%.

Dotychczasowa komunikacja MPC sugerowała chęć dwóch kolejnych podwyżek o 25 punktów bazowych w przeciągu następnych trzech lat – wydaje się więc mało prawdopodobne, że BoE już dzisiaj zasygnalizuje chęć dalszego zacieśniania swojej polityki pieniężnej. O wiele istotniejsze okaże się posiedzenie lutowe, kiedy poznamy więcej szczegółów odnośnie statusu negocjacji odnośnie Brexitu oraz kolejny raport inflacyjny.

GBP/USD D1 – rynki nie liczą na większą zmienność po posiedzeniu Banku Anglii

EBC pójdzie w ślady Banku Anglii – Mario Draghi nie przedstawi nowych miar polityki pieniężnej

W trakcie ostatniego, październikowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, miejsce miało ograniczenie programu luzowania ilościowego z 60 miliardów do 30 miliardów EUR i utrzymanie stóp na niezmiennym poziomie. Program QE został jednocześnie wydłużony o kolejne 9 miesięcy, co najmniej do września 2018. W trakcie konferencji prasowej Mario Draghi nie wykluczał jednak możliwości podwyżek stóp procentowych w strefie euro – te mogłyby nastąpić najszybciej w 2019.

EBC podobnie jak BoE – czy też inne duże banki centralne – nie wprowadzają zmian w polityce pieniężnej spotkanie po spotkaniu. W efekcie 14 grudnia nie powinniśmy spodziewać się żadnych kolejnych asów wyciągniętych z rękawa Mario Draghi’ego, a konferencja prasowa będzie należała raczej do krótkich.

Rynki skupią się jednak na zaktualizowanych prognozach gospodarczych, które po raz pierwszy przedstawią spojrzenie EBC na inflację i PKB w 2020 roku. Jakakolwiek spadkowa rewizja dotychczasowych prognoz może przełożyć się niekorzystnie na wycenę głównych par z euro.

NED
EUR/USD D1 – widać umocnienie wywołane wczorajszym posiedzeniem FOMC

Co jeszcze kryje czwartkowy kalendarz?

Grudniowy „Super Czwartek” to nie tylko decyzje aż trzech banków centralnych, ale również sporo interesujących publikacji makroekonomicznych. Pierwsze pojawią się już o 10:00 i będą dotyczyły prognoz PMI europejskiego – kolejne zaledwie pół godziny później prezentując poziom sprzedaży detalicznej w UK.

O godzinie 14:30 USA podzieli się wynikami eksportu i importu, coczwartkowymi jobless claims i raportem o sprzedaży w handlu. Ostatnie istotne dane to prognozy grudniowego PMI dla Stanów Zjednoczonych (15:45).Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here