Naga MarketsKursy. Dolar odbija, złoto i Wall Street traci w oczekiwaniu na dane o inflacjiW środę kurs dolara amerykańskiego utrzymuje się blisko ponad 2-miesięcznych minimów w stosunku do głównych walut, indeks dolarowy próbuje jednak odbijać względem konkurencji i oddala się od poziomu 90 pkt., który chwilowo wybijał we wtorek. Ma to miejsce w momencie, gdy inwestorzy obstawiają, że Rezerwa Federalna (Fed) pozostanie nieugięta w swojej łagodnej polityce przed danymi o CPI, które mają pokazać gwałtowny wzrost rocznej inflacji w USA.

  • Indeks DXY odbija od poziomu 90 pkt., co osłabia między innymi złoto oddalające się od lutowych maksimów
  • Na Wall Street kontynuowana jest wyprzedaż spółek technologicznych, a Nasdaq osuwa się o 0,3%
  • Para walutowa USD/PLN pozostaje bez większych zmian i czwartą sesję z rzędu próbuje (nieskutecznie) wybijać poziom 3,74 zł

Kurs dolara czeka na dane o inflacji. Istotne dla dalszej polityki Fed

Analitycy przewidują, że dane o godzinie 14:30 czasu polskiego pokażą wzrost cen o 3,6% w ujęciu rocznym, wzmocniony niską bazą z kwietnia zeszłego roku. Prognoza w ujęciu miesięcznym wskazuje na skromny wzrost o 0,2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyższe dane mogą zwiększyć presję na Fed, by przyspieszył podwyżki stóp, co przyczyniło się do spadku cen akcji spółek technologicznych w tym tygodniu. Jednak rynki walutowe zostały uspokojone przez powtarzające się obietnice cierpliwości ze strony urzędników banku centralnego, a kurs dolara znalazł się pod presją przez zyski w walutach surowcowych.

Greenback dolar osiągnął w nocy najsłabszy poziom od ponad dwóch miesięcy w stosunku do euro, po tym jak europejski wzrost gospodarczy okazał się pozytywny. Jen spadł o 0,2% do 108,835 za dolara.

Awersja do ryzyka pomogła wskaźnikowi USD nieznacznie wzrosnąć do 90,36 po utrzymującej się presji sprzedaży na rynkach akcji, ale indeks nadal trzyma się w okolicach kluczowych technicznych wsparć.

Waluty towarowe schłodziły nieco swoje zapędy, z Aussie i Kiwi osuwającymi się o 0,5% i znajdującymi się tuż poniżej ostatnich dziesięciotygodniowych szczytów, podczas gdy dolar kanadyjski pozostał bez zmian, tuż pod wtorkowym prawie czteroletnim szczytem.

Kurs funta szterlinga utrzymał się na poziomie 1,4118 dol.

– Tak długo, jak rynek akcji nie doświadczy bardziej drastycznej korekty, kurs dolara raczej nie zyska popytu ze strony bezpiecznej przystani. Wiemy, że Fed jest bardzo mocno zaangażowany w luźną politykę – powiedział Rodrigo Catril, starszy strateg walutowy w National Australia Bank w Sydney. Pogląd ten został wzmocniony przez ostatnie komentarze członków Fed, które sprawiły, że wzmianka prezesa Dallas Fed Roberta Kaplana o ograniczeniu wsparcia w zeszłym miesiącu wygląda jak wyjątek.

invest
Kalendarz makro na sesję środową. Źródło: Investing.com

Gołębi członkowie Fed-u oddalają szansę na normalizację polityki

Prezes Rezerwy Federalnej w St. Louis James Bullard powiedział we wtorek, że oczekuje, iż inflacja może utrzymać się na poziomie nawet 2,5% w przyszłym roku, podczas gdy gubernator Fed Lael Brainard powiedziała, że słabe dane o pracy w zeszłym tygodniu pokazują, że ożywienie ma przed sobą długą drogę.

– Zachowanie cierpliwości podczas przejściowego skoku związanego z ponownym otwarciem pomoże zapewnić, że impet gospodarczy, który będzie potrzebny do osiągnięcia naszych celów, gdy niektóre z obecnych czynników tylnych zmienią się w czynniki główne, nie zostanie ograniczony przez przedwczesne zaostrzenie warunków finansowych – powiedziała.

Nominalna rentowność obligacji amerykańskich wzrosła wraz z koncentracją na inflacji, ale rentowność realna pozostaje ujemna i pod presją.

Amerykańska waluta jest również osłabiana przez poprawiające się perspektywy globalnego wzrostu, które przyciągają inwestorów na rynki wschodzące, a także przez duży i rosnący deficyt handlowy i deficyt na rachunku obrotów bieżących USA, które również wysyłają dolary za granicę.

Indeks dolara “znajduje pewną stabilność związaną z awersją do ryzyka tuż powyżej poziomu 90” w czasie wyprzedaży akcji, “ale jest mało prawdopodobne, aby przekształciło się to w znaczące wzrosty” – napisali w raporcie stratedzy Westpac.

– Fed nadal podkreśla swoją cierpliwość, podczas gdy wskaźniki odbicia w strefie euro nadal zmniejszają dystans do USA, utrzymując indeks dolara na niskim poziomie w ciągu najbliższych kilku miesięcy – dodaje Westpac.

Notowania złota odbijają od lutowych maksimów

Złoto spot spadło o 0,4% do 1829,94 za uncję. Kontrakty terminowe na złoto w USA spadły o 0,3% do 1830,30 dolarów.

– Dolar nieco się umocnił i jeśli inflacja będzie wyższa niż oczekiwano, może to zachęcić banki centralne do rozważenia zacieśnienia polityki monetarnej szybciej niż oczekiwano – powiedziała Margaret Yang, strateg DailyFX.

Indeks dolara wzrósł o 0,3%, czyniąc złoto mniej atrakcyjnym dla posiadaczy innych walut. Obawy o potencjalne przyspieszenie inflacji pociągnęły amerykańską walutę w dół do ponad dwumiesięcznego minimum podczas poprzedniej sesji i doprowadziły azjatyckie akcje do jednomiesięcznych minimów wcześniej w środę.

Niektórzy inwestorzy postrzegają złoto jako zabezpieczenie przed wyższą inflacją, która mogłaby nastąpić po wprowadzeniu środków stymulacyjnych, ale wyższe rentowności obligacji skarbowych zmniejszyły atrakcyjność złota w tym roku.

Urzędnicy Fed-u zmagali się we wtorek z nieoczekiwanie słabym wzrostem zatrudnienia w kwietniu, podtrzymując wiarę w ożywienie gospodarcze w USA, ale przyznając, że tempo odbudowy zatrudnienia może okazać się bardziej chwiejne niż oczekiwano.

Dane z wtorku pokazały, że liczba ofert pracy w USA wzrosła w marcu do rekordowego poziomu, potwierdzając, że brak pracowników hamuje wzrost zatrudnienia, nawet jeśli prawie 10 milionów Amerykanów poszukuje etatu.

Pallad wzrósł o 0,3% do 2945,02 dolarów za uncję. Srebro spadło o 0,9% do 27,38 dolarów za uncję, a platyna o 0,5% do 1229,02 dolarów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here