Naga Marketsplaża i palmy, spokojny nastrójDawno już nie było dnia tak bardzo ubogiego w publikacje makroekonomiczne co dzisiejszy poniedziałek. Poza przemówieniem wiceprezesa Banku Australii (co miało miejsce w nocy) i danymi dotyczącymi kanadyjskiej sprzedaży hurtowej nie są planowane żadne dane. Ponadto, z powodu Święta Pracy wolne mają rynki Nowej Zelandii. Nie powinniśmy się spodziewać dziś żadnych gwałtownych ruchów na głównych parach walutowych. 

Przemówienia członków banków centralnych 

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w nocy miało miejsce przemówienie wiceprezesa RBA. Guy Debelle powiedział, że bank centralny jest otwarty co do warunków koniecznych do osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia. Jest to istotna informacja w kontekście gwałtownego spadku stopy bezrobocia, które miało miejsce w zeszłym tygodniu, gdy dane zaskoczyły wszystkich. Obecnie wartość wskaźnika wynosi w Australii 5,0%, a w poprzednim miesiącu było to jeszcze 5,3%. 

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres stopy bezrobocia w australii
Stopa bezrobocia w Australii gwałtownie spadłą

W sobotę Amamiya z Banku Japonii powiedział, że jeszcze nie pora na wprowadzenie walut cyfrowych, a na pewno nie w najbliższych latach. „Nie bierzemy takiej opcji pod uwagę” – stwierdził. Argumentuje to faktem, że gotówka wciąż jest w powszechnym użytku, więc przejście na cyfrowe waluty byłoby skrajnie niewygodne.  

Ponadto Bank Japonii musi mieć na uwadze, że jeśli doszłoby do jakiejś awarii, nawet zwykłego braku prądu w części kraju, to wtedy brak fizycznej gotówki sprawiłby, że niemożliwe byłoby dokonywanie zakupów. Takie komentarze nie powinny dziwić. Japonia jest jednym z ostatnich krajów rozwiniętych, gdzie transakcje gotówkowe nadal przeważają, stanowią 80% wszystkich transakcji w kraju. 

Włosi spodziewają się odrzucenia budżetu przez UE 

Włosi niedawno opracowali swój budżet na 2019 rok. Spodziewają się, że we wtorek ich propozycja zostanie odrzucona przez Unię Europejską. Nic dziwnego, budżet nie spełnia wymogów krajów członkowskich. Deficyt budżetowy jest zbyt wysoki, wynosi 2,8% PKB. Włosi otrzymali już list od oficjeli UE proszący o więcej szczegółów dotyczących planów na przyszły rok. Zawarte są w nim „poważne obawy” co do zasadności tak wysokiego deficytu.  

W międzyczasie agencja Moody’s obniżyła rating Włoch w piątek. Jest obecnie jedynie o jedno oczko wyżej od poziomu śmieciowego, ale prognoza zmieniła się z negatywnej na stabilną. W najbliższy piątek swój rating zaktualizuje S&P.  

rating Włoch
W ostatnich latach rating Włoch stopniowo się pogarsza

Partnerem cyklu  jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here