Naga Marketsrękawice uk-ueDziś w kalendarzu makroekonomicznym nie zaplanowano publikacji istotnych danych. Rano poznamy wartość produkcji przemysłowej w Niemczech oraz dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwajcarii. Najważniejsze dane pojawią się po południu, mowa o miejscach pracy dzięki turystyce w Stanach Zjednoczonych. W nocy Australia podała najnowszy odczyt bilansu handlowego, który był nieco słabszy od oczekiwań. Brytyjczycy rozmawiają z przedstawicielami UE w sprawie przesunięcia terminu Brexitu.

Australijski bilans handlowy

W nocy pojawiły się dane dotyczące bilansu handlowego Australii w listopadzie. Rynki oczekiwały zmniejszenia nadwyżki z 2,316 mld AUD w okolice 2,175 mld AUD. Ostateczny wynik był nieco słabszy, wyniósł +1,925 mld AUD, przy czym zrewidowano poprzedni odczyt w dół do 2,013 mld AUD.

Eksport w ujęciu miesięcznym wzrósł o 1% (podobnie jak miesiąc wcześniej), a import o 2% (poprzednio 3%). Dane nie poruszyły zbytnio ceną dolara australijskiego. Co ważne dla gospodarki kraju, to już jedenasty miesiąc z rzędu, gdy udało się osiągnąć nadwyżkę handlową. Słabsza od długoterminowej średniej waluta ma wpływ na dobre wyniki.

australia bilans handlowy
Australia utrzymuje nadwyżkę handlową

Co z tym Brexitem?

Takie pytanie moglibyśmy zadawać prawie codziennie. Im bliżej ostatecznych decyzji w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tym więcej niewiadomych. Po raz kolejny pojawiły się głosy o możliwości przesunięcia momentu Brexitu z 29 marca na późniejszy termin. Rzecznik prasowa Theresy May powiedziała jednak, że nie ma takiej możliwości i że od zawsze było wiadomo, że marcowy deadline jest ostateczny.

Informację o negocjacjach UK i UE w sprawie terminu Brexitu podała gazeta Telegraph. Potwierdziły ją trzy niezależne źródła wewnątrz Unii. Brytyjski minister cyfryzacji powiedział, że rząd może zacząć się starać o opóźnienie wejścia w życie artykułu 50., jeśli obecna umowa wyjścia nie zostanie zatwierdzona przez parlament.

Nawet jeśli Anglicy będą potrzebowali więcej czasu, to potrzebują na to jednomyślnej zgody wszystkich członków UE. Cena euro w stosunku do funta osłabia się od wczorajszego wieczora, choć obecnie mamy do czynienia z zatrzymaniem spadków. `

wykres EURGBP M5 8.01.2019
EURGBP M5

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 8 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 8.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here