Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem środowej sesji były bez wątpienia grudniowe minutki FOMC. Z pewnością nie były przełomem, zmienność w trakcie, a także tuż po publikacji nie należała do najwyższych. Czwartkowy poranek ponownie wita nas słabszym dolarem. Inwestorzy powoli skupiają się na jutrzejszych non-farming payrolls


Dolar ponownie należy do grupy najsłabszych walut w bloku G10 zyskując jedynie w stosunku tradycyjnych walut bezpiecznych -CHF oraz JPY. Liderem wzrostów pozostaje dolar nowozelandzki, który do swojego amerykańskiego odpowiednika zyskuje 0,4%:

Minutki FOMC nie pomogły

Zgodnie z treścią FOMC minutes (dokument dostępny pod linkiem) część przedstawicieli FOMC jest zaniepokojona słabymi oczekiwaniami inflacyjnymi. Komisja potwierdza, że problem z osiągnięciem docelowego pułapu inflacji (2%) spowalnia tempo podwyżek stóp procentowych. Sytuację będzie w stanie odmienić obecna reforma i cięcie podatków – na efekt trzeba będzie jednak poczekać – relacjonowaliśmy wczoraj tuż po godzinie 20:00. Artykuł poświęcony w całości raportowi FOMC znajduje się w tym miejscu.

EURUSD na początku czwartkowej sesji europejskiej kontynuuje jednak wzrosty. Para testuje górne ograniczenie formacji flagi widocznej w interwale godzinowym. Presja byków jest widoczna i można podejrzewać, że kolejne godziny przyniosą kontynuację wzrostów:

EURUSD dzięki TradingView

Rynek szykuje się na NFP

Pierwszy piątek miesiąca niezmiennie kojarzy się z publikacją amerykańskiego raportu dotyczącego zmiany poziomu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberg spodziewają się, że wskaźnik wyniesie +190 tys. – nieco gorzej niż listopadowe 228 tys.

eToro jest światowym liderem w zakresie inwestycji społecznościowych. Dołącz do 6 milionów traderów z ponad 140 krajów i korzystaj z ich doświadczenia.

Zarejestruj darmowy rachunek demo i skorzystaj z bogatej oferty instrumentów eToro>>>

Bardziej optymistycznie do payrolls nastawieni są analitycy Capital Economics, którzy w swoim dzisiejszym komentarzu wskazują na wysokie prawdopodobieństwo wzrostu zatrudnienia w Stanach o 210 tys. Amerykański rynek pracy jest blisko sytuacji pełnego zatrudnienia, a dynamika wzrostu gospodarki w wartościach realnych przyspiesza. Wzrost średniego poziomu wynagrodzeń w listopadzie jest sygnałem kontynuacji popytu na pracownika co powinno zostać odzwierciedlone w piątkowym raporcie – czytamy w komentarzu CE.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 4 stycznia

Czwartkowa sesja być może nie będzie aż tak emocjonująca jak jutrzejsza, lecz wciąż znajdujemy w kalendarzu makroekonomicznym kilka ważnych punktów na dziś.

Pierwszym z nich są na pewno publikacje indeksów PMI w Europie. Od godziny 9:15 aż do 10:30 śledzić będziemy kolejne raporty z Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii. Sesja amerykańska rozpocznie się szacunkami ADP oraz raportem dotyczącym złożonych w ostatnim tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Równolegle do publikacji z Stanów śledzić będziemy kanadyjski raport inflacji IPPI. Godzina 17:00 ważna będzie dla wszystkich tych, którzy handlują na ropie naftowej. Opublikowany wówczas zostanie raport dotyczący zmiany poziomu zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Dzień symbolicznie zakończy wystąpienie Jamesa Bullarda z St. Louis Fed.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here