Naga MarketsPiątkowa publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy kończy tydzień pełen emocji na rynkach. W przeciągu ostatnich dni poznaliśmy bowiem decyzję aż trzech banków centralnych – jeden z nich zdecydował się podnieść stopy procentowe pierwszy raz od trzech lat. 3 listopada uwaga inwestorów skupia się natomiast na wspomnianym jobs report i wskaźniku NFP, który już niejednokrotnie wywoływał falę zmienności na USD.


Australijska sprzedaż detaliczna negatywnie zaskakuje

Zanim jednak przejdziemy do najważniejszego wydarzenia sesji, warto przyjrzeć się danym publikowanym w nocy. O godzinie 01:30 naszego czasu australijski urząd statystyczny opublikował raport sprzedaży detalicznej za wrzesień. Dynamika wskaźnika wypadała poniżej oczekiwań analityków, na poziomie 0,0% wobec prognozowane 0,4% mdm. W ujęciu kwartalnym spowolnienie było jeszcze silniejsze – prognoza 1,2%, odczyt 0,1% kdk.

Źródło: ABS

AUD/USD reagował na publikację dynamiczniejszym osunięciem o kilkadziesiąt pipsów:

AUD/USD H1

Aussie cały czas pozostaje jednak w konsolidacji wyznaczanej przez wsparcia i opory z wykresu D1.

Rynki liczą na potężne odbicie wskaźnika NFP – wynik powyżej 300 tysięcy?

Wrześniowy wynik NFP plasował się w ujemnym przedziale, na poziomie -33 tysięcy, zdecydowanie poniżej historycznego trendu i na najgorszych poziomach od czasu wielkiego kryzysu gospodarczego. Powodem tak nagłego odwrócenia były negatywne skutki huraganów Irma oraz Harvey, które przetoczyły się przez Stany Zjednoczone:

Źródło: BLS

W tym samym czasie osuwała się stopa bezrobocia (do 4,2%). Przygotowane dla września prognozy przyjęły jednak negatywny i ostrożnościowy wariant, stąd tak niski wynik. NFP jest jednak wskaźnikiem dosyć zmiennym i może się okazać, że w tym miesiącu jego wartość zostanie zrewidowana. Oprócz tego konsensus według ankiety Bloomberga zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w październiku o ponad 300 tysięcy. Byłby to najmocniejszy odczyt od drugiej połowy 2015 roku, który pozwoliłby z pewnością odreagować po wrześniowej deprecjacji.

Nie można jednak zapominać, że dla rynków o wiele istotniejsze mogą być wskaźniki inflacji zarobkowej (przeciętnego wynagrodzenia godzinowego) oraz stopy bezrobocia. O ile ta druga miara ma utrzymać się na niezmiennym poziomie 4,2%, to analitycy spodziewają się deprecjacji dynamiki wzrostu zarobków z 0,5% do 0,2% mdm.

Optymizmem przed publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy może napawać fakt, że według niezależnych badań instytutu ADP (publikowanych 1 listopada), październik przyniósł 235 tysięcy nowych miejsc pracy (najwyższy wynik od marca 2017), po silnych spadkach wrześniowych (+110 tysięcy).

Źródło ADP

Dla wielu obserwatorów rynkowych wskaźniki ADP są prognostykami późniejszej publikacji NFP. Należy jednak pamiętać, że o ile w długim terminie trendy obu miar często się pokrywają, to przy pojedynczych odczytach dywergencja może być spora:

Źródło ADP

Piątkowe NFP może pomóc parom z dolarem amerykańskim przepchać wiele istotnych poziomów S/R. Z takowymi walczy między innymi GBP/USD, EUR/USD, USD/JPY, itd.

GBP/USD D1 – walka z maksimami z maja 2017 na 1.3046

Aktywne popołudnie w kalendarzu makroekonomicznym

Oprócz zaplanowanego na godzinę 13:30 podsumowania raportu z amerykańskiego rynku pracy (wcześniej o godzinę z powodu różnic w zmianie czasu z letniego na zimowy pomiędzy USA i Europą), popołudniowego kalendarz makro, kryje w sobie jeszcze kilka ciekawych publikacji:

Źródło: pl.investing.com

Mowa o raporcie z kanadyjskiego rynku pracy oraz danych o PMI publikowanych pomiędzy 14:45 oraz 15:00.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here