Naga Marketsklocki z literami składającymi się w słowo GDP ustawione na mapie świataSesja azjatycka nie była zbyt obfita. Nie pojawiły się żadne istotne odczyty makroekonomiczne poza słabszą od oczekiwań inflacją w Japonii. Za oceanem wydarzeniem dnia była decyzja o wycofaniu przez USA 7 tysięcy żołnierzy z Afganistanu (około połowy stacjonujących tam sił). Podczas piątkowej sesji poznamy szereg danych dotyczących wzrostu gospodarczego z najważniejszych krajów świata. Powoli widać, że rynki przechodzą w tryb świąteczny.

Japońska inflacja nadal słaba

Przedłużająca się ultraluźna polityka monetarna Banku Japonii nie pomaga. Inflacja w Kraju Kwitnącej Wiśni nadal jest słaba. W nocy pojawił się najnowszy odczyt, który okazał się nawet słabszy od i tak niskich oczekiwań. Inflacja konsumencka z wyłączeniem świeżej żywności i energii zawiodła. Wynik na poziomie 0,3% r/r okazał się słabszy o 0,1 p.p. od poprzedniego odczytu oraz oczekiwań rynkowych.

Z punktu widzenia Banku Japonii najistotniejsza jest jednak inflacja z wykluczeniem świeżej żywności. Wyniosła 0,9% w ujęciu rocznym, nieco gorzej od oczekiwań w wysokości 1,0% i poprzednich danych (również 1,0%). Bank centralny chciałby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%. Biorąc pod uwagę brak decyzji o dalszym luzowaniu ani o zastosowaniu dodatkowych środków polityki monetarnej, wygląda na to, że zarząd BOJ nie wie, co robić dalej i liczy na powolną poprawę sytuacji.

W XXI wieku tylko dwa krótkie szoki sprawiły, że inflacja w Japonii sięgnęła 2%

Przedświąteczne PKB

Zanim damy się porwać świątecznemu klimatowi, czeka nas jeszcze porcja odczytów dotyczących PKB. O 10:30 swoje dane poda Wielka Brytania. W ujęciu rocznym rynki oczekują braku zmian w porównaniu do poprzedniego kwartału – 1,5%.

Podobnie sytuacja wygląda w USA. Mediana prognoz analityków mówi o utrzymaniu się wzrostu gospodarczego na świetnym poziomie 3,5%. Dopiero od przyszłego roku ma nastąpić spowolnienie dynamiki i stabilizacja rozwoju gospodarczego. Ponadto poznamy dane dotyczące zamówień środków trwałych, które są ważnym wskaźnikiem wyprzedzającym kondycji amerykańskiej gospodarki.

wykres pkb usa
Gospodarka USA rozwija się w najwyższym od lat tempie

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 21 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 21.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here